Русия изглежда претърпява поредния „катастрофален провал“ при тестовете на ракетата Сармат, представяна като ключова за модернизацията на ядрения арсенал на страната. Това са заключенията на експерти, които анализират сателитни снимки от локацията, където ракетата е тествана.
Снимките са от 21 септември и показват кратер с диаметър около 60 метра, където трябва да е силоза за изстрелване в северна Русия. На снимките се виждат значителни щети, които не се откриват на изображения от по-рано.
Междуконтиненталната балистична ракета (ICBM) RS-28 Сармат е предвидена да носи ядрени бойни глави и да поразява цели на хиляди километри разстояние, но нейното реално създаване среща непрекъснати закъснения и трудности.
„По всички индикации, това е провален тест. То е голяма дупка в земята.“ казва Павел Подвиг, анализатор от Женева „Имаше сериозен инцидент с ракетата и силоза.“
Тимъти Райт, изследовател от Международния институт по стратегически изследвания в Лондон, казва, че разрушението на района около силоза, откъдето е трябвало да се изстреля ракетата предполага провал веднага след изстрелването.
„Една вероятна причина е първата фаза (ускорителя) или да не успяла да се стартира както трябва или да е претърпяла механичен провал, предизвиквайки падане на ракетата обратно на земята много близо до силоза, където тя експлодира.“ казва Райт пред Ройтерс.
Джеймс Актън, ядрен специалист, публикува в Екс снимки „преди“ и „след“ , които са „много убедителни, че там е имало голяма експлозия“ и казва, че е уверен, че тестът на Сармат се е провалил.
Министерството на отбраната на Русия не отговоря на молбите на Ройтерс за коментар и не прави никакви изявления във връзка с тестове в последните дни.
САЩ и съюзниците наблюдават внимателно развитието на руския ядрен арсенал в контекста на войната в Украйна. От началото на войната през 2022 г., президентът Путин неколкократно повтаря, че Русия има най-големия и напреднал ядрен арсенал в света и редовно заплашва с него западните съюзници на Украйна.
Ракетата Сармат е дълга 35 метра и на хартия би трябвало да може да измине 18 хиляди километра с тегло от около 208 тона. Според руските медии тя ще може да носи 16 независими ядрени бойни глави, както и други оръжия, които също са нова разработка.
Русия твърдеше, че тя ще е готова през 2018 г., за да замени ракетите от ерата на СССР, но това не стана. През октомври 2023 г. Путин отново обяви, че ракетата е почти готова, а това е четвърти пореден неуспешен опит тя да бъде изстреляна тестово.
Според Райт, не е задължително поредният провал да сложи край на програмата и е по-вероятно тя да продължи, но със сигурност ще я забави още, като за това допринасят и нанесените щети в района на опита.
Източник: CNN