До 2027 г. се очаква 83 милиона позиции да бъдат в риск поради навлизаща автоматизация.
Автоматизацията на някои задачи и икономическия натиск ще доведат до премахването на поне 83 милиона работни позиции в глобален план в следващите 3 години. Това е заключението на изследване, проведено от Световния икономически форум сред 800 компании и 673 милиона служители по света.
Основна движеща сила ще бъде изкуствения интелект, като това е най-бързо развиващия се сектор. Около 69 милиона нови работни позиции ще бъдат създадени за същия период.
В Европа, консултантската компания МакКинзи предвижда, че 94 милиона европейци ще имат нужда от нови обучения до 2030 г. поради развитие на автоматизацията.
Според компанията, секторите, в които това ще се усети най-силно и работните места, които потенциално могат да се изместят от технология са настаняване и услуги за хранене (94 %) изкуства(80 %), продажби на едро и дребно (68 %) строителство (58 % )и транспорт и логистика( 50 %).
„Докато някои служители с изчезващи длъжности може да успеят да намерят подобна работа, 21 милиона ще имат нужда да си сменят работата до 2030 г.“ се казва в изследването, а повечето от тези хора нямат висше образование.
Според Световния икономически форум, в следващите години също и ще се разкрият поне 69 милиона нови позиции, като в Европа се очаква силно неравномерно разпределение на тези позиции.
Около 40 % от европейците ще се окажат в райони със свиващи се пазари на труда. Според доклада на МакКинзи, дистанционната работа ще се насърчава по различни начини, за да се запазват работните места в регионите.
Към момента, в Европа има концентрация на няколко пазара, като Амстердам, Копенхаген, Лондон, Мадрид, Мюнхен, Париж.
20 % от европейците живеят в тези градове, но те произвеждат 43 % от растежа на БВП на Европа, 35 % от растежа на работните меса и 40 % от растежа на популацията между 2007 и 2018 г.
В източна и южна Европа се случва обратното. Там са идентифицирани 438 региона, в които живее 30 % от населението и в които има намаляваща работна сила, по-възрастно население и по-ниско образователно ниво.
Източник: Euronews