18 ное. 2024

Aleks

Швеция е първата страна в света без тютюнев дим


two hands cutting a cigarette against the background of the Swedish flag

През 1980 г. процентът на тютюнопушенето в скандинавската страна е бил около 35%. До 2024 г. само 4,5% от населението на Швеция пуши ежедневно, според данни на Шведската агенция за обществено здраве, което я прави първата страна без тютюнев дим в света, въз основа на критериите на Световната здравна организация (СЗО), която определя праг при степен на тютюнопушене от 5%.

Междувременно Испания, е с коренно различен модел. Правителството финализира закон против тютюнопушенето, за да забрани еднократните вейпъри, да ограничи употребата им на обществени места и да повиши данъците. В момента регистрираните данни в Испания са подобни на тези, които Швеция имаше преди 40 години. 33,1% от испанското население пуши ежедневно, с 10 пункта над средното за ЕС (24%), според данни от 2022 г. на Испанската обсерватория за наркотици и зависимости (OEDA).

Шведският крайъгълен камък стана възможен благодарение на снус, местен бездимен тютюнев продукт, в пастьоризирана форма. Консумира се през устата и никотинът се абсорбира през венците. Тази алтернатива без тютюнев дим има повече от 400-годишна история, но през 70-те години на миналия век тя еволюира в сегашния формат, в еднодозови сашета. Шведите бяха толкова запалени по снуса, че поискаха като условие за присъединяване към ЕС да продължат да продават този продукт, който беше забранен в останалата част от ЕС. През 1990 г. снусът претърпя още една революция. Появи се нова формула, с по-малко тютюн и с фармацевтичния никотин, който повече от 20 години по-късно роди никотиновите сашета, за борба с тютюнопушенето.

Те, подобно на снуса, се прилагат през устата, но не съдържат тютюн, а само фармацевтичен никотин. Съдържат вода, растителни влакна, аромати и подсладители. Успехът се подпомага и от регулирането и данъчното облагане, основано на възнаграждаване на по-малко вредните алтернативи на тютюна, с по-ниски данъци. В момента никотиновите торбички се облагат със 7%, вейповете с 11%, снюсът с 18%, а тютюнът, устойчив на нагряване с 32%, в сравнение със 100% за традиционните цигари. „Продуктите, които причиняват най-голяма вреда на здравето, се облагат с по-високи данъци“, казва Микаел Дамберг, бивш шведски финансов министър. Д-р Андерс Милтън, лекар и бивш президент и главен изпълнителен директор на Шведската медицинска асоциация, казва: „Ключът към успеха на Швеция е нейният прагматичен подход за намаляване на вредите, а не забраната.“

Заболеваемостта от рак е с 41% по-ниска, отколкото в други европейски страни, което означава 38% по-малко смъртни случаи от рак. Според доклада „Опитът на Швеция, за общество без тютюнев дим“ и прилагането на този модел в другите европейски страни може да спаси 3,5 милиона живота в ЕС през следващото десетилетие. Експертите настояват да се помни, че димът, горенето, причинява рак и убива, а не никотинът. Ето защо, един от начините за намаляване на заболяванията и смъртните случаи от тютюнопушенето е прилагането на политики за намаляване на вредите, улесняване на достъпа и намаляване на данъците върху алтернативи, които намаляват излагането на токсични вещества с 90% до 95% (средно за пазара), като нагорещен тютюн, цигари или никотинови торбички. Тези торбички, освен че са по-малко вредни, като елиминират дима, намаляват безпокойството от консумация, тъй като усвояването на никотина е по-бавно и по-продължително, в сравнение с тютюна, който предлага мигновено, но кратко засищане.

Популярността на тези алтернативи в Швеция е очевидна в магазините за тютюневи изделия, където цигарите заемат само 15% от рафтовото пространство. Останалото се запълва от кутии с никотинови сашета, с различни вкусове, снус и в по-малка степен вейпове. Информираността играе ключова роля, но също и цената: докато опаковка тютюн струва 7,70 евро, опаковка от 10 кутии никотинови сашета (20 в кутия) струва около 29,40 евро, т.е. по-малко от 3 евро на кутия (до 4,5 евро в зависимост от марката).

Патрик Стрьоме, генерален секретар на Шведската асоциация на производителите на снус, очаква, че „в рамките на пет години в Швеция ще се продават повече кутии с никотинови сашета, отколкото снус с тютюн“. Всяка стъпка към алтернативи с по-нисък риск на традиционната употреба на тютюн е добра, като най-важен е преходът от горими тютюневи продукти, към бездимни никотинови продукти“, добавя той.

 

Източник: La Razon

, ,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *