Хиляди фермери организираха първата национална стачка в историята на техния сектор, стичайки се в Лондон, за да протестират срещу наскоро обявената мярка от правителството за налагане на 20% данък върху наследството върху селскостопански активи, оценени на повече от £1 милион (1,2 милиона евро ). Властите въвеждат планове за справяне с очаквания недостиг на храна, ако мерките, предприети от фермерите, продължат. Около 10 000 души, според оценка на столичната полиция в Лондон, са се събрали, за да поискат от британския премиер Кийр Стармър да отмени решението, обявено в държавния бюджет от 30 октомври. Те твърдят, че налагането на този данък от април 2026 г. – от което те преди са били освободени и които ще плащат под 40%, прилагани за останалата част от населението – ще затрудни прехвърлянето на ферми между семействата, излагайки сектора на риск.
Лейбъристкото правителство обаче казва, че мярката ще засегне само около 500 ферми годишно (от повече от 200 000 в страната), като се има предвид, че заедно с други съществуващи данъчни облекчения необлагаемата стойност в някои случаи може да възлиза на 3 милиона лири (3,6 милиона евро).
Сред демонстрантите беше и известният британски телевизионен водещ Джереми Кларксън („Top Gear“), който призова министъра на финансите на Великобритания Рейчъл Рийвс да признае, че нейното предложение за данък върху наследството за фермерите е грешка и „удар по селскостопанския сектор“. Присъстваха и много известни лица от опозицията, като новия лидер на Консервативната партия Кеми Баденок и лидерите на крайнодясната партия Reform UK Найджъл Фараж и лидерът на Либералдемократите (Lib Dems), Ед Дейви.
Увеличаването на данъка върху наследството е една от най-противоречивите инициативи в първия бюджет на това правителство, което увеличи данъчната тежест главно върху компаниите, за да събере около 40 милиарда паунда (около 48 милиарда евро). Заедно с демонстрацията Националният съюз на фермерите (NFU) беше домакин на паралелна масова среща с 1800 членове и десетки депутати, на която те настояха лейбъристкото правителство да отмени плановете си за данък върху наследството и обвини Рийвс, че отказва да говори с тях за промените. Протестът продължи до ранния следобед без инциденти.
Източник: LA RAZON
Данък върху наследство, протест в Лондон