11 дек. 2024

Теодора Илиева

ЕС наложи санкции на „сенчестия“ руски петрол


ЕС наложи санкции на „сенчестия“ руски петрол

Кремъл използва стари и лошо поддържани танкери, за да продава своя суров петрол над ценовия таван, наложен от западните съюзници. В сряда Европейският съюз въведе нови санкции срещу Русия, насочени към т.нар. „сенчест флот“ – група от танкери, които Москва използва, за да заобиколи западните ограничения върху търговията с петрол и да поддържа важен източник на приходи за финансиране на войната в Украйна.

Този флот включва стари, неосигурени кораби, чието лошо състояние поражда опасения за потенциална екологична катастрофа в близост до или в европейски води. Санкциите, договорени от посланиците на 27-те държави членки, представляват 15-ия пакет от началото на руската инвазия през февруари 2022 г. „ЕС и партньорите от Г-7 са решени да продължат натиска върху Кремъл,“ заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Основният фокус на новите санкции е „сенчестият флот,“ който Русия използва, за да избегне ценовия таван от 60 долара за барел, въведен през 2022 г. Таванът забранява западните компании да предоставят услуги като застраховане и финансиране на руски танкери, които продават петрол над установената цена. Москва разчита на танкери, чиято собственост и застрахователни структури са непрозрачни и оперират под „удобни флагове“ на държави като Панама и Либерия, които не спазват санкциите.

Корабите често прибягват до измамни практики като изключване на транспондерите си, за да избегнат откриване и множество трансфери на петрол между кораби за прикриване на произхода му. Лошото състояние на танкерите създава риск от разлив на петрол, което може да доведе до екологична катастрофа. Въпреки тези рискове, Русия продължава да използва този флот за износ на петрол – основен източник на приходи, генерирал 475 милиарда евро между февруари 2022 г. и юни 2024 г., което представлява 68% от общите приходи от износ на изкопаеми горива.

Китай и Индия са основни купувачи на руски петрол, който често се преработва и препродава на пазара на ЕС под различен етикет. Новите санкции на ЕС се прицелват в около 50 кораба от „сенчестия флот,“ добавени към вече санкционираните 27.

Източник: Euronews

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *