Унгария и Словакия с вето за санкциите на ЕС за грузински официални лица
Унгария и Словакия наложиха вето върху предложението за санкции на ЕС срещу грузински държавни служители, обвинени в потискането на проевропейски протести. Санкциите, предложени от върховния представител на ЕС, Кая Калас, целяха да накажат официални лица, свързани с репресиите срещу демонстрациите, започнали през ноември.
Въпреки широкото осъждане на насилието в Грузия, което доведе до сблъсъци, арести и множество ранени, санкциите изискват единодушно одобрение, което бе блокирано от двете страни. Унгария открито заяви намерението си да наложи вето, като външният министър Петер Сиярто нарече предложението “абсурдно и неприемливо”. Словакия, макар и по-дискретно, също се присъедини към опозицията.
Калас подчерта, че действията на грузинските власти не са в съответствие с очакванията към кандидатите за членство в ЕС. Грузинският премиер Иракли Кобахидзе едностранно обяви замразяване на преговорите за членство до 2028 г., което предизвика протести и осъждане от страна на ЕС. Действията на управляващата партия, Грузинска мечта, водена от олигарха Бидзина Иванишвили, са силно критикувани заради близките ѝ връзки с Русия и потискането на проевропейските движения.
Трите балтийски държави – Латвия, Литва и Естония – предприеха самостоятелни действия, налагайки санкции срещу грузински официални лица, включително вътрешния министър и премиера. Те осъдиха репресиите като нарушение на човешките права и призоваха за по-строги мерки срещу Грузия.
Политическата ситуация в страната е нестабилна след парламентарните избори през октомври, които бяха съпътствани от обвинения в измами, натиск и подкупване на избиратели. Международни наблюдатели посочиха, че изборният процес е компрометиран, а опозиционните партии отказват да признаят легитимността на новия парламент.
Изборът на Михаил Кавелашвили, бивш футболист и съавтор на спорния закон за “чуждите агенти”, за нов президент на страната, предизвика допълнителни критики. Оттеглящият се президент Саломе Зурабишвили, защитник на европейската интеграция, определи решението като “пародия”.
Ситуацията в Грузия поставя ЕС пред дилема относно бъдещите ѝ отношения с държавата, докато Унгария и Словакия отстояват позициите си срещу налагане на санкции.
Източник: Euronews