Европейският съюз (ЕС) планира да гарантира, че всички опаковки съдържат поне 30% рециклирана пластмаса до 2030 г.
Началото на 2025 г. носи със себе си промяна в производството на пластмасови бутилки в Европа. От тази година бутилките, направени от полиетилен терефталат (PET), трябва да съдържат поне 25% рециклирана пластмаса, съгласно Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент. Този регламент се стреми да намали въздействието на пластмасовите продукти върху околната среда и е част от по-широка стратегия за устойчивост.
Тази промяна изисква не само адаптиране на производствените процеси, но и гарантиране, че стандартите за качество и безопасност са изпълнени. Мярката е част от дългосрочен план, който установява, че до 2030 г. всички бутилки трябва да съдържат поне 30% рециклирана пластмаса.
Тези разпоредби са част от усилията на Европейския съюз за борба със замърсяването с пластмаса за еднократна употреба, в моретата и океаните. Според скорошни проучвания пластмасовите отпадъци представляват нарастваща заплаха за морските екосистеми и мерки като тази се стремят да спрат тяхното натрупване и да смекчат последиците.
Това не е първият път, когато европейските разпоредби въвеждат големи промени в дизайна на пластмасовите бутилки. През 2018 г. ЕС одобри правилото, изискващо производителите да произвеждат бутилки с капачки, прикрепени към бутилките. Тази промяна, въведена постепенно, имаше за цел да намали отпадъците, от пластмасови капачки, които често са трудни за рециклиране.
Източник: LA RAZON
замърсяване, рециклирана пластмаса