Съобщава се, че Китай обмисля продажбата на TikTok в САЩ на Илон Мъск, ако компанията в крайна сметка не успее да преодолее забраната за приложението в страната.
Властите в Пекин предпочитат TikTok да остане собственост на китайската ByteDance, която обжалва предстоящата забрана на приложението пред Върховния съд на САЩ.
Мъск похарчи повече от 250 милиона долара (245 милиона евро) в подкрепа на преизбирането на Тръмп и беше избран на важна длъжност, за да допринесе за подобряването на ефективността на правителството, след като републиканецът встъпи в длъжност.
Един от обсъжданите сценарии за съдбата на приложението е притежаваната компания от Мъск, X да поеме TikTok US и да управлява и двата бизнеса. Въпреки че източници предупредиха, че все още не е постигнат твърд консенсус как да се процедира и обсъжданията все още не са официални.
В тази връзка не е ясно до колко компанията ByteDance е запозната с дискусиите на китайското правителство или дали TikTok и Мъск са били замесени. Както и дали Мъск, TikTok и ByteDance са провели дискусии относно условията на евентуална сделка. Миналия април магнатът изрази позицията си в полза на това TikTok да остане достъпен в САЩ. „Според мен TikTok не трябва да бъде забранен в САЩ, дори ако подобна забрана може да е от полза за платформа X“, написа той в социалната мрежа, която притежава.
Операциите на TikTok в САЩ могат да бъдат оценени в диапазона между 40 и 50 милиарда долара (39,139 и 48,923 милиарда евро), изчислиха миналата година анализатори. Илон Мъск плати 44 милиарда долара (43,053 милиарда евро) за Twitter през 2022 г.
Запознатите източниците отбелязват, че разговорите в Пекин предполагат, че съдбата на TikTok може вече да не е под изключителния контрол на ByteDance. Китайското правителство притежава „златна акция“ в дъщерно дружество на ByteDance, което му дава влияние върху стратегията и операциите на компанията, въпреки че TikTok твърди, че контролът се прилага само за базираното в Китай дъщерно дружество, Douyin Information Service и няма отношение към операциите на ByteDance извън на Китай.
Източник: LA RAZON