Стотици студенти в Сърбия, протестиращи срещу корупцията, която според тях е довела до смъртта на 15 души при срутването на бетонен навес, завършиха двудневен поход до Нови Сад, където планират да блокират три моста над река Дунав.
Те бяха посрещнати от свои колеги студенти и хиляди местни жители след като изминаха 80-километровия маршрут пеша от столицата Белград.
„Чувствам се много щастлив и горд с всички тези хора, които вървяха два дни, за да стигнат дотук. Не е лесно. Те накуцват, имат мазоли, краката ги болят. Горд съм с моя Нови Сад, който ги посрещна.“ сподели студентът Дунг Грабош.
Планираната блокада на мостовете в събота ще отбележи три месеца от срутването на бетонния навес на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември, при което загинаха 15 души.
Носейки венци с имената на жертвите, групата се отправи към сградата на гарата, за да отдаде почит на загиналите в инцидента.
Седмици наред студентските протести, които са най-големите в Сърбия от десетилетия, поставят предизвикателство пред президента Александър Вучич.
Протестите доведоха до оставка на премиера Милош Вучевич по-рано тази седмица и до допълнителни отстъпки от властите. Въпреки това студентите не вярват, че исканията им са напълно изпълнени.
Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия (SNS) са изправени пред обвинения в авторитаризъм и потискане на демократичните свободи, въпреки обещанията да поведат Сърбия към членство в ЕС.
Много сърби вярват, че рухването на навеса на гарата е резултат от системна корупция при големите инфраструктурни проекти, особено тези, изпълнявани от чуждестранни компании.
Критиците твърдят, че именно тази корупция е довела до некачествена работа при реконструкцията на гарата в Нови Сад, изпълнена от китайска компания, както и до лош контрол и неспазване на мерките за безопасност.
Прокуратурата повдигна обвинения срещу 13 души за срутването на навеса.
Въпреки това, бившият министър на строителството Горан Весич беше освободен от ареста, което породи съмнения относно независимостта на разследването.
Железопътната гара в Нови Сад бе ремонтирана два пъти през последните години като част от по-голям инфраструктурен проект, финансиран и изпълнен от китайски държавни компании.
Източник: Euronews