Президентът Тръмп обяви икономическо извънредно положение, за да наложи мита от 10% върху всички вносни стоки от Китай и 25% върху вноса от Мексико и Канада.
В събота Тръмп подписа заповед за налагане на високи мита върху вноса от тези три държави, което предизвика бързи ответни мерки и усещане за предателство сред съседите на САЩ.
Републиканският президент публикува в социалните мрежи, че митата са необходими „за да защитим американците“, като призова трите нации да предприемат повече действия за ограничаване на производството и износа на незаконен фентанил, както и за намаляване на нелегалната имиграция в САЩ от Канада и Мексико.
Ако митата останат в сила, те могат да доведат до значително влошаване на инфлацията, подкопавайки доверието на избирателите, които разчитаха на Тръмп да намали цените на хранителните стоки, горивата, жилищата, автомобилите и други стоки, както бе обещал. Те също така заплашват да предизвикат глобална икономическа нестабилност и да разклатят политическия му мандат само две седмици след началото на управлението му.
Съгласно заповедта на Тръмп, енергията, внасяна от Канада, включително петрол, природен газ и електричество, ще бъде обложена с 10% мито. Заповедта включва и механизъм за увеличаване на митата в отговор на ответни мерки от засегнатите страни, което повишава риска от още по-сериозни икономически сътресения.
„Днешните действия на Белия дом ни разделят, вместо да ни обединяват,“ заяви канадският премиер Джъстин Трюдо в мрачен тон, като обяви, че Канада ще наложи 25% ответни мита върху американски стоки на стойност до 150 милиарда евро, включително върху алкохол и плодове.
Трюдо изрази чувството за предателство, което изпитват много канадци, като напомни на американците, че канадски войници са се били рамо до рамо с тях в Афганистан и че Канада е помагала при множество бедствия в САЩ – от горски пожари в Калифорния до урагана Катрина.
„Винаги сме били до вас, скърбяхме заедно с американския народ,“ каза той.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум също разпореди ответни мита.
„Категорично отхвърляме клеветите на Белия дом, че мексиканското правителство има връзки с престъпни организации, както и всякакви опити за намеса в нашата територия“, написа Шейнбаум в пост в Екс. Тя заяви, че е наредила на министъра на икономиката да въведе ответни мита и други мерки за защита на мексиканските интереси.
Китайското министерство на външните работи също реагира остро: „Правителството на Китай категорично осъжда и се противопоставя на това действие и ще предприеме необходимите контрамерки за защита на своите законни права и интереси.“
Демократите бързо предупредиха, че евентуалното поскъпване на живота ще бъде пряко следствие от действията на Тръмп.
„Притеснявате се за цените на храните? Дон ги вдига с митата си,“ написа лидерът на демократите в Сената Чък Шумър. „Притеснявате се за цените на доматите? Чакайте да видите как митата на Тръмп върху Мексико ще ги покачат. Притеснявате се за цените на автомобилите? Чакайте да видите как митата върху Канада ще ги увеличат.“
Заповедта на Тръмп не предвижда механизъм за изключения, което е сериозен удар за сектори като строителството, зависещи от канадската дървесина, както и за фермерите, автомобилната индустрия и други ключови икономически отрасли.
„Това няма никакъв икономически смисъл“, каза Уилям Райнш, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания и бивш търговски служител на САЩ.
„Исторически погледнато, митата върху суровините в САЩ винаги са били ниски, за да поддържаме конкурентоспособност на нашите производители. А сега? Говорим за мита върху суровини. Не разбирам логиката на това.“
Източник: Euronews