Федералната служба за защита на конституцията на Германия обяви в петък крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) за дясноекстремистка организация, която представлява заплаха за демокрацията и конституционния ред на страната.
Службата посочи ксенофобските позиции на партията по отношение на етническата принадлежност като причина за решението, заявявайки, че партията дискриминира неетническите германци.
Според публикуваното в петък изявление, експертите на службата са изследвали дали действията на AfD съответстват на основните принципи на германската конституция в рамките на тригодишен период.
Разгледани са също изявления на представители на партията, тяхното общо поведение, както и връзките им с крайно десни екстремистки лица и групи. Това е довело до заключението, че AfD има за цел да изключи определени групи от населението от равноправно участие в обществото, да ги подлага на неконституционно неравно третиране и по този начин да им отреди по-нисък юридически статус.
В документа се подчертава, че партията не приема хората с „миграционен произход от страни с мюсюлманско влияние“ като равностойни членове на етнически дефинирания германски народ.
Междувременно съпредседателите на AfD — Алис Вайдел и Тино Хрупала — излязоха с общо изявление, в което определиха решението като „политически мотивирано“, напомняйки на своите поддръжници, че квалификацията все още не е „законово окончателна“.
От своя страна, министърът на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер заяви, че класификацията е „ясна и недвусмислена“ и е резултат от „1100 страници всеобхватен и неутрален одит“, извършен без политическо влияние.
На парламентарните избори в Германия през февруари AfD се класира втора с 20.8% от гласовете, след център-дясната ХДС и преди център-лявата СДП, двете партии, които ще формират новото правителство.
Същата класификация вече беше в сила за някои части на партията, включително нейното младежко крило.
Все пак, определянето на партията като дясноекстремистка не означава забрана, тъй като такава може да бъде наложена само с искане от една от двете камари на парламента или от федералното правителство до Федералния конституционен съд.
Макар и германският парламент да има право да поиска разпускането на цялата партия, това се счита за малко вероятно да се случи.
Източник: Euronews