8 май 2025

Aleks

Първото посещение на Мерц като канцлер e в Париж


Friedrich Merz and Emmanuel Macron

Само часове след като встъпи в длъжност като канцлер на Германия, Фридрих Мерц е на среща с Еманюел Макрон. Мерц се стреми към международно признание, което ще позволи на Германия да се рестартира като традиционен икономически и политически двигател на Европа. Верен на традицията, той избира Франция за своя първа дестинация.

След кратка среща в Елисейския дворец, Еманюел Макрон и Фридрих Мерц изразиха надеждите си за възраждане на френско-германския съюз, особено в областта на отбраната. Френският президент обяви създаването на Съвет за отбрана и сигурност между двете страни: „Ще създадем съвместна програма за иновации в отбраната, необходима за утрешната война. Ще отговорим заедно на предизвикателствата, пред които е изправена Европа“, каза Макрон.

Този нов Френско-германски съвет за отбрана е една от прибързаните мерки, които европейските страни трябваше да предприемат, за да се защитят от ходовете на Доналд Тръмп по отношение на войната в Украйна. В това отношение Мерц е ангажиран с действия, но признава, че Европа не е на военното ниво на Съединените щати: „Войната в Украйна няма да приключи без още по-голям политически и военен ангажимент от страна на Съединените щати. Европейците не могат да заемат нейното място“, каза германският канцлер на пресконференцията в Париж.

Мерц обяви, че се готви да обсъди и ядрения въпрос с Франция и Обединеното кралство. Трябва да се припомни, че Франция, единствената страна в Европейския съюз, притежаваща ядрени оръжия, е предложила да служи като „ядрен чадър“ за целия блок, пред лицето на руската заплаха, която има поне 20 пъти повече ядрени бойни глави в арсенала си от Париж.

Меркосур, ябълката на раздора

Според Фридрих Мерц страните от Европейския съюз трябва „бързо“ да ратифицират споразумението за свободна търговия със страните от Меркосур – Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, което би отворило вратите към пазар от 700 милиона души. Европейският съюз би могъл лесно да постави хранителни продукти, козметика и фармацевтични продукти, както и автомобили, в основен фокус за Германия. Но повече месо, зеленчуци и захар биха били изпратени от Южна Америка до Европа, ситуация, на която френските фермери и самия Еманюел Макрон силно се противопоставят. Той вече заяви, че „споразумението с Меркосур, в сегашния му вид, е неприемливо“. В тази връзка френските селскостопански производители организираха протести в цялата страна, в края на 2024 година, блокирайки пътища и пристанища, под лозунга „Да ядем френско“.

Селскостопански синдикати, като Националната федерация на синдикатите на селскостопанските работници (FNSEA), призоваха правителството да предприеме по-строги мерки за предотвратяване на ратифицирането на споразумението, твърдейки, че то може да бъде катастрофално за френския селскостопански сектор.

Споразумението все още трябва да бъде одобрено от поне 15 държави членки на ЕС, представляващи 65% от населението на блока и след това да получи мнозинство в Европейския парламент. Франция оглавява списъка на страните, които се противопоставят на ратифицирането.

След първата си спирка във Франция, германският канцлер Фридрих Мерц пътува до Варшава. Кратката международна обиколка ще приключи този петък в Брюксел, където той трябва да убеди европейските си колеги, че управляващата му коалиция ще бъде устойчива и че ангажиментът му към Европейския съюз е ясен.

 

Източник: La Razón

 

, ,