Няколко законодатели одобриха законопроект, който може да промени политиката на САЩ.
Преди малко повече от седмица Близкият изток отново затаи дъх, след като научи, че Съединените щати са се присъединили към израелската офанзива, атакувайки три ирански ядрени обекта: Фордо, Натанз и Исфахан. Малко след това Техеран и Тел Авив се споразумяха за прекратяване на огъня, в което според различни източници Вашингтон е изиграл ключова роля. Засега това прекратяване на огъня остава в сила.
Операцията, наречена „Midnight Hammer“, продължава да поражда дебати относно реалните щети, нанесени на спорната ядрена програма на Иран. Наскоро председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ, генерал Дан Кейн, обясни на сенаторите, че бомбата Massive Ordnance Penetrator (MOP) не е била използвана срещу Исфахан, защото дълбочината на съоръжението би я направила неефективна. Има обаче доказателства, че повече от дузина от тези мощни бомби за разрушаване на бункери са били изстреляни срещу комплексите Фордо и Натанз.
Този тип въоръжение е силно стратегическо и засега е ексклузивно за Съединените щати. Може да бъде разположено само от стелт бомбардировачи B-2, което ограничава използването му до американските военновъздушни сили. Без ембарго тази ситуация може да се промени. Според медиите, двама конгресмени са представили предложение за разрешаване на трансфера на този тип оборудване на Израел, което би предполагало значителна промяна в отбранителната политика на двете страни.
Какви са условията?
Демократът Джош Готхаймер и републиканецът Майк Лоулър са подкрепили призива „Ley de Molición de Búnkeres“, който би позволил на президента на Съединените щати да действа, „за да гарантира, че Израел е подготвен преди всякаква непредвидена ситуация“. Трансферът на B-2 и бомбите (MOP) би бил обусловен, без ембарго, от съществуването на тестове, които Иран е използвал в разработването на ядрено оръжие. „Израел трябва да може да се защити от Иран и да гарантира, че тази страна не може да възстанови ядрения си капацитет. Този законопроект дава на президента правомощията да предостави на Израел инструментите и обучението, необходими за разубеждаване на Техеран и за превръщане на света в по-безопасно място“, заявиха и двамата законодатели.
В момента Израел официално не притежава противобункерни бомби от калибъра на американската MOP, но има оръжия, предназначени за атакуване на дълбоко заровени цели, като например бомбите GBU-28, произведени в Съединените щати. Освен това се смята, че е разработил свои собствени версии с усъвършенствани възможности за проникване и други прецизно насочвани боеприпаси.
Разрушителната сила на MOP е предназначена да премине през повече от 60 метра стоманобетон. Този мащаб, обяснява нарастващия интерес на Израел да се сдобие с този тип технология в, реалния геополитически контекст.
Източник: La Razón