Председателят на Комисията нарича тази инициатива „екстремистка“ и според експертите шансовете му са минимални.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се изправи пред първия акт на вот на недоверие този понеделник. Въпреки че вотът ще се проведе този четвъртък и на практика няма шанс германският политик да бъде отстранен, този вот на недоверие бележи повратна точка в нейния мандат.
Това предложение беше подкрепено от румънския евродепутат Георге Пиперя, който принадлежи към групата на Европейските консерватори и реформисти, въпреки че Джорджия Мелони (която принадлежи към това семейство и чиято партия е най-видният член) не подкрепя тази инициатива.
Пиперя смята, че фон дер Лайен не е достойна да бъде председател на Европейската комисия, поради липсата на прозрачност при договарянето на договори за ваксини, по време на пандемията през 2020 година. От пленарната зала в Страсбург, германският политик определи предложението за вот на недоверие, като „взето директно от стария наръчник на екстремистите, който разделя обществото и подкопава доверието в демокрацията, с неверни твърдения“ и се възползва от възможността да преразгледа управлението си по време на пандемията, която опустоши света през 2020 г.
Вот на недоверие, обречен на провал
Истината е, че на 14 май Европейският съд осъди Фон дер Лайен за отказа си да предостави на New York Times текстовите съобщения, разменени с главния изпълнителен директор на Pfizer, Алберт Бурла през 2021 г. Преди това решение омбудсманът Емили О’Райли критикува поведението на изпълнителната власт на ЕС при събирането на доказателства и търсенето на документи.
Въпреки че всичко сочи, че този вот на недоверие е обречен на провал, той разглежда една от най-често повтаряните критики към Фон дер Лайен. Според повечето депутати нейният стил на управление е прекалено президентски. Защото вземането на важните решения се пада на много малък екип от най-доверените ѝ колеги.
Гласуването ще се проведе този четвъртък и е тайно, което може да доведе до някои изненади. Въпреки това се очаква Народната партия (НП), Социалистическата партия (ПС) и Зелената партия (Жорж) да гласуват в подкрепа на председателя на Европейската комисия. Ако германският политик се справи добре със ситуацията, тя дори би могла да засили позициите си през този втори мандат. Фон дер Лайен обясни, че всички европейски държави са били запознати с условията на договорите, „без тайни, скрити клаузи или задължения“, въпреки че е признала правото на евродепутатите да получават информация за „легитимни опасения“ свързани с ваксините, по онова време.
Източник: La Razón
вот на недоверие, Урсула фон дер Лайен