Изправени пред заплахата от Русия и непредсказуемостта на Доналд Тръмп, Обединеното кралство и Франция, единствените две ядрени сили в Европа, направиха още една крачка в сътрудничеството си в областта на отбраната с историческо споразумение за координиране, на използването на ядрени оръжия.
„От война в Европа до нови ядрени рискове и ежедневни кибератаки, заплахите, пред които сме изправени, се умножават“, отбеляза вчера премиерът Киър Стармър. „Като близки партньори и съюзници в НАТО, Обединеното кралство и Франция имат дълга история на сътрудничество в областта на отбраната и днешните споразумения издигат нашия съюз на следващото ниво“, добави той на пресконференция с Макрон, която отбеляза кулминацията на държавното посещение на френския президент в Обединеното кралство.
Съединените щати отдавна гарантират сигурността на Европа с арсенал от около 100 ядрени ракети. Съществуват обаче опасения, че този арсенал може да бъде намален, тъй като Вашингтон сега фокусира вниманието си върху Китай, а Тръмп ясно заяви пред Стария континент, че не може да продължи да разчита единствено на американския чадър.
Възпирането на Обединеното кралство е ключов елемент от отбранителната стратегия на НАТО. Франция, макар и част от трансатлантическия алианс, традиционно е поддържала напълно независима ядрена позиция, но с новото двустранно споразумение Париж ще смекчи тази позиция, за да си сътрудничи с Лондон.
Пактът гласи, че ядрените арсенали „остават независими, но могат да бъдат координирани и че няма екстремна заплаха за Европа, която да не провокира отговор от двете държави“. Макрон ясно заяви, че и двете държави ще запазят своя „пълен суверенитет и независимост“ в ядрените си способности и че това е важна стъпка в подкрепа на Европа и НАТО.
За разлика от ядреното възпиране на Франция, което е национална инициатива, британските сили, макар и оперативно независими, се основават на 67-годишно споразумение със САЩ. Това означава, че по-голямата част от ядрените технологии не могат да бъдат споделяни от Лондон с други сили, но има възможност за сътрудничество с Франция на оперативно ниво и в областите на развитие. Новата декларация не предлага много подробности за това как двете държави ще си сътрудничат, но се ангажира с разширяване на сътрудничеството в ядрените изследвания, потвърждавайки съвместния си ангажимент за поддържане на глобалния режим за неразпространение на ядрени оръжия.
Двете страни също така се споразумяха да разработят нова ракета „въздух-въздух“ с голям обсег за използване от изтребителите на Кралските военновъздушни сили (RAF), както и софтуер за изкуствен интелект, микровълнови оръжия против дронове и устройства за заглушаване. Продължаващото възпиране на Обединеното кралство в открито море се поддържа от четирите подводници клас „Вангард“ на Кралския флот, въоръжени с балистични ракети Trident II D5, които постепенно се заменят от новите подводници клас „Дредноут.
Миналия месец Обединеното кралство обяви и придобиването на поне 12 самолета F-35A, способни да носят произведеното в САЩ тактическо ядрено оръжие B61-12, като по този начин допринесе за програмата на НАТО за самолети с двоен капацитет (DCA).
От своя страна, Франция поддържа смесени въздушно-морски сили за възпиране, известни като възпиращи сили. В морето френският флот използва четири подводници с балистични ракети клас „Триомфант“, оборудвани с балистични ракети M51, изстрелвани от подводници (SLBM). Поне една френска подводница патрулира непрекъснато.
Източник: La Razón
Обединеното кралство, Франция, ядрени оръжия