Президентът на САЩ Джо Байдън няма да приложи забраната на социалната мрежа ТикТок, която трябва да влезе в сила ден преди той да напусне поста си в понеделник.
В изявление прессекретарят Карин Жан-Пиер посочи, че времевият фактор е причината отговорността за прилагането на закона да бъде прехвърлена на следващата администрация, ръководена от Доналд Тръмп.
„С оглед на времето, тази администрация признава, че действията за прилагане на закона трябва да преминат към следващата администрация, която поема поста в понеделник“, се казва в изявлението. Това следва след единодушното решение на Върховния съд да потвърди федерален закон, забраняващ ТикТок, освен ако приложението не бъде продадено от китайската компания Bytedance. Съдебното решение посочва, че рискът за националната сигурност, породен от връзките на Bytedance с Китай, надхвърля опасенията за ограничаване на свободата на изразяване на приложението или на неговите 170 милиона потребители в САЩ.
В интервю за CNN малко след решението на съда, избраният президент Доналд Тръмп отказа да каже какво възнамерява да направи.
„В крайна сметка това зависи от мен, така че ще видите какво ще направя“, заяви той. „Конгресът ми даде решението, така че аз ще взема решението.“
Тръмп също така сподели, че е провел телефонен разговор с китайския президент Си Дзинпин в петък, казвайки, че са имали „страхотен разговор за ТикТок и много други теми“.
Тръмп по-рано заяви, че има „топло място в сърцето си за ТикТок“, като отбеляза, че акаунтът му в приложението му е помогнал да достигне до по-млад електорат, за да спечели изборите през 2024 г.
Той също така наскоро е поискал съдът да забави своето решение, за да може да проучи случая и да постигне „политическо решение“.
Екипът на Тръмп за прехода не е предоставил подробности как Тръмп планира да изпълни обещанието си да „спаси ТикТок“.
Именно Тръмп първоначално започна усилията за забрана на приложението по причини, свързани с националната сигурност.
През 2020 г., към края на първия си мандат, той се опита да забрани ТикТок с изпълнителна заповед и настоя приложението да бъде придобито от Microsoft. В отговор ТикТок подаде съдебен иск срещу забраната.
Пет години по-късно The Washington Post съобщи, че Тръмп отново обмисля изпълнителна заповед, но този път за да позволи TikTok да продължи да работи в САЩ, докато не бъде намерен нов собственик.
Въпреки това продажбата на TikTok изглежда не е на хоризонта, като компанията-майка ByteDance многократно заявява, че не планира да продава приложението.
Анализатори оценяват, че ТикТок струва “далеч над 100 милиарда долара”, като не се очаква при продажба алгоритъма на мрежата д а се включи.
Адвокатите на ТикТок и ByteDance твърдят, че е невъзможно платформата да бъде отделена както в търговски, така и в технологичен аспект.
Те също така заявяват, че продажба на TikTok без алгоритъма, който китайските власти вероятно биха блокирали при всякакъв план за продажба – би превърнала американската версия на ТикТок в изолиран остров, откъснат от останалото глобално съдържание.
Американски служители предупреждават, че защитеният алгоритъм е уязвим за манипулации от страна на китайските власти, които биха могли да го използват, за да оформят съдържанието на платформата по начин, който е трудно засичан.
Няколко компании и личности искат да купят мрежата, като последно милиардерът Илън Мъск също изрази желание да придобие ТикТок.
ТикТок вече е забранен за използване на лични устройства от държавни служители в няколко европейски държави, включително Австрия, Естония, Франция, Белгия, Норвегия и Обединеното кралство.
Подобни забрани са въведени и за държавни служители в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия.
Източник: Euronews