ЕС-27 настояват за натиск върху Русия и ще обсъдят нов пакет от санкции през май.
ЕС се надява, че последната атака на Русия в Украйна ще убеди САЩ, че Владимир Путин не иска мир. Външните министри на ЕС-27 се срещнаха в Люксембург в понеделник, само часове след бруталното бомбардиране на цивилното население на Суми на Цветница, което отне живота на най-малко 35 души, две от които деца.
Но засега тези предупреждения към Вашингтон изглежда нямат ефект. Докато повечето европейски външни министерства са категорични, че тази атака срещу беззащитни цивилни е умишлено извършена от руската армия, Доналд Тръмп я смята за „ужасно нещо“, но извършено по „грешка“.
Калас избягва да твърди, че Съединените щати грешат в оценката на събитията, но призова за натиск върху Москва. „Мисля, че е в интерес на всички Русия да осъзнае, че е направила грешка, като нападна Украйна, тъй като не може да спечели, защото волята на украинския народ не е сломена и европейските държави, остават на страната на Украйна. Мисля, че вече на всички е ясно, че за да сложим край на убийствата, трябва да окажем натиск върху Русия, която всъщност е отговорна за тези кланета“, твърди тя.
„Надявам се, че Тръмп вижда, че Русия пренебрегва добрата му воля“ Полският външен министър Радослава Сикоски се надява, че този атентат ще накара Белия дом да преразгледа мирните преговори, които спонсорира. „Надявам се Тръмп да види, че Русия пренебрегва добрата му воля“, заяви тя. „Русия използва това време само за изграждане на военното си присъствие и това трябва да е ясно и на САЩ“, потвърди австрийският й колега Беате Майнл-Райзингер. Франция дори поиска от Вашингтон да подготви нов пакет от санкции, както прави ЕС. „Мисля, че САЩ, които положиха много усилия за постигане на прекратяване на огъня също могат, чрез санкции, които вече са в сила, да принудят Владимир Путин да седне на масата за преговори“, заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро.
Испанският външен министър Хосе Мануел Албарес се присъедини към призивите ЕС да приеме нов пакет от санкции, въпреки че се въздържа да поиска Вашингтон да направи същото. Според испанския външен министър Путин “вчера демонстрира липсата си на желание да продължи напред с прекратяване на огъня”. Истината е, че ЕС от седмици подготвя седемнадесетия пакет от санкции, насочен срещу т. нар. „флот призраци“. Калас призна, че санкционирането на газа и петрола би имало „по-голям ефект“, тъй като Путин финансира военната си машина с приходи от въглеводороди. Той обаче подчерта и трудността да се постигне единодушие сред европейските външни министерства, имайки предвид ветото на Унгария.
ЕС ще представи новия кръг от санкции през май „Моето мнение е, че трябва да поставим силен пакет на масата и, ако е възможно, с нашите международни съюзници“, каза първият дипломат на ЕС, имайки предвид възможността ЕС да замени втечнения природен газ, който продължава да купува от Русия, с този от САЩ. Очаква се Европейската комисия да представи този нов кръг от санкции през май за обсъждане от европейските външни министерства.
Въпреки че планът на Калас да въоръжи Украйна с боеприпаси на стойност 40 милиарда евро чрез нов инструмент се провали, бившият естонски премиер приветства факта, че нейното предложение да изпрати два милиона боеприпаси в Киев е достигнало две трети от целта си. Миналия петък т. нар. Контактна група по отбраната на Украйна, съставена от 50 държави, се срещна в централата на НАТО в Брюксел. След срещата беше обявена допълнителна помощ за въоръжаване на страната на стойност 21 милиарда евро.
През последните часове бъдещият германски канцлер Фридрих Мерц защити възможността за изпращане на ракети Taurus с голям обсег на Киев, мярка, която настоящият канцлер Олаф Шолц винаги е отхвърлял. Сега един от големите въпроси е как ще реагира Вашингтон, ако заключи, че Русия не иска прекратяване на огъня, както смятат европейските външни министерства.
По време на посещението си в резиденцията на Доналд Тръмп във Флорида финландският президент Александър Стуб предложи 20 април като краен срок за обявяване на примирие и оказване на натиск върху Москва. Самият държавен секретар на САЩ, Марко Рубио заяви преди две седмици в Брюксел, че очаква да разбере “след седмици, а не месеци” дали Москва е сериозна за постигането на мир в Украйна и изключи “безкрайни преговори”.
Източник: LA RAZON