Европейският съюз, Норвегия, Великобритания и САЩ са сред страните, които ще се включат в първия международен договор за технологията изкуствен интелект.
Това е обвързващ текст за страните, избрали да се включат и е договорен между 57 страни. Той задава законовата рамка, покриваща целия цикъл на ИИ системите и рисковете, които могат да възникнат при тяхното развитие, а целта му е да поощри отговорната употреба на такива системи.
Това е различен документ от Акта за ИИ, регулацията не ЕС, която влезе в сила през август и в него могат да се включват всички желаещи страни. Той касае публичната и бизнес употреба на ИИ и се нарича Конвенция за ИИ.
„Конвенцията е голяма стъпка, целяща да подсигури, че новите технологии могат да бъдат ползвани без да унищожат най-старите ни ценности, като човешки права и върховенството на закона.“ каза британският правосъден министър в изявление.
Конвенцията се фокусира основно върху опазването на човешките права на хората, засегнати от ИИ системите.
„Рамковата конвенция е отворен договор с потенциален глобален обхват. Надяваме се, че това са първите от много подписи и че те бързо ще бъдат последвани от ратификации, така че договорът да може да влезе в сила колкото се може по-скоро.“ каза генералният секретар на Съвета на Европа.
Договорът ще влезе в сила три месеца след датата на подписване, а инициатор е Съветът на Европа, който е тяло, различно от Съвета на Европейския съюз и включва всички страни-членки на ЕС, но не само.
Всички държави по света могат да се включат в договора.
Освен този договор, има и други инициативи, целящи регулация на ИИ сектора, като Срещата за безопасен ИИ, а в рамките на председателството на Г7, Япония започна процес, целящ да промотира безопасен, сигурен и достоен да доверие ИИ.
Източник: Euronews