ЕС ще защитава границите си, казва Франция след заплахата на Тръмп


ЕС ще защитава границите си, казва Франция след заплахата на Тръмп

Френският външен министър заяви, че блокът трябва да стане по-силен, след като избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши да поеме контрол над Гренландия с военна сила.

ЕС няма да позволи на други държави да атакуват суверенните му граници, каза френският външен министър в сряда, след като избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп отказа да изключи военни действия за завладяване на Гренландия.

Тръмп във вторник отново изрази желанието си да поеме контрол над Гренландия, автономна територия на членката на ЕС Дания, както и над Панамския канал. Той не изключи възможността да използва военна или икономическа сила, заявявайки, че „имаме нужда от тях за националната си сигурност“.

Френският външен министър Жан-Ноел Баро каза в сряда пред френското радио, че „няма въпрос ЕС да позволи на други нации в света, които и да са те, да атакуват суверенните му граници“.

„Ние сме силен континент“, заяви той.

Баро добави, че не вярва САЩ да нахлуят в Гренландия, но предупреди, че светът е „влязъл в период, в който оцелява най-силният“.

Той призова Европейската комисия да направи повече за защита на блока от намеса или заплахи за намеса.

Комисията в сряда отказа да осъди заплахите на Тръмп, като говорител избегна въпросите по темата на пресконференция в Брюксел, заявявайки само, че „е ясно, че суверенитетът на държавите трябва да се уважава“.

В Гренландия има голяма американска военна база, но островът е част от Дания повече от 600 години и придобива широка автономия през 2009 г. Министър-председателят на Арктическия остров Муте Егеде настоява за независимост и ясно даде да се разбере, че територията не се продава. Дания също така подчерта, че Гренландия принадлежи на нейните жители.

По-късно в сряда, датският външен министър Ларс Льоке Расмусен каза пред репортери, че Гренландия „има свои собствени амбиции“ и може в бъдеще да стане независима, макар че „едва ли с амбицията да стане федерална държава в САЩ“.

Расмусен — който похвали коментарите на Баро — добави, че американските опасения за сигурността в Арктика са основателни.

„Ние сме отворени за диалог с американците за това как бихме могли да си сътрудничим още по-тясно, за да гарантираме, че техните амбиции ще бъдат изпълнени,“ каза той, повтаряйки подобни забележки, направени във вторник от датския премиер Мете Фредериксен.

Източник: Euronews

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *