26 авг. 2024

Теодора Илиева

Франция арестува основателя на Телеграм


Франция арестува основателя на Телеграм

Франция арестува основателя и изпълнителен директор на услугата за съобщения Телеграм, Павел Дуров. Той е задържан на летище в Париж, със заповед, според която платформата му се ползва за пране на пари, търговия на наркотици и други престъпления.

Дуров има френско-руско гражданство, а френските власти не коментират случая докато тече разследването.

Според медиите, заповедта за ареста на Дуров е по искане на специално звено във Вътрешното министерство, което се занимава с разследване на престъпления срещу малолетни, включително онлайн сексуална експлоатация и насилие.

Телеграм е основана от Дуров и брат му по време на масовите протести в защита на демокрацията от 2011-2012 г. След това правителството предприема регулации, за да може да принуждава интернет провайдъри и мобилни оператори да блокират уебсайтове или да записват разговори, които после да се предоставят на службите.

В тази репресивна обстановка, Телеграм предлага удобен начин за руските граждани да си общуват и да споделят новини. През 2018 г. Русия се опитва да блокира Телеграм, защото отказва да предаде ключовете за криптиране на съобщенията, но не успява и днес платформата се ползва широко, включително и от правителствени институции. През 2024 г. медийният регулатор Роскомнадзор казва, че Телеграм работи с руското правителство, за да премахне постове със забранено съдържание.

Телеграм се ползва и като начин за бързо споделяне на новини в Украйна.

В изявление, Телеграм казва, че спазва законите на ЕС, включително акта за дигитални услуги и осъществява модерация, която е „в съответствие с индустриалните стандарти и е постоянно подобряваща се“.

„Абсурдно е да се твърди, че платформа или нейният собственик носи отговорност за злоупотребите с тази платформа.“ се казва в съобщението. „Почти милиард души в света ползват Телеграм като начин за комуникация и източник на информация. Очакваме бързо разрешение на тази ситуация. Телеграм е с вас.“

Западните правителства често критикуват Телеграм за липсата на модерация в услугата за съобщения, което според експерти отваря платформата за потенциално пране на пари, търговия с наркотици и съдържание, свързано със сексуална експлоатация на малолетни.

В сравнение с другите платформи, Телеграм е „по-малко сигурна и по-свободна в смисъла на политики и откриване на нелегално съдържание.“ казва Дейвид Тиел, който се занимава с разследване на детска експлоатация онлайн.

Според него, Телеграм не сътрудничи на властите.

През 2022 г., Германия налага глоба от 5 милиона евро на операторите на Телеграм, за това, че не спазват законите на страната, тъй като не са посочили законов ред за докладване на нелегално съдържание, нито са посочили юридическо лице в Германия, с което да се осъществява официалната комуникация.

През миналата година, Бразилия временно блокира Телеграм, заради това, че платформата не предава данни, свързани с неонацистка активност, поискани от полицията.

Руските власти и Илън Мъск изразиха притеснения за свободата на словото във връзка с ареста на Дуров.

 

Източник: AP News

 

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *