Световната здравна организация обяви, че увеличението на разпространението на маймунска шарка в Африка е глобална здравно извънредно положение и предупреди, че вирусът може да се разпространи и извън континента.
Изявлението на генералния директор на СЗО, Тедрос Гебрейесус, е след среща на комитета по извънредни случаи на ООН в сряда. Ден по-рано, Африканският център по превенция и контрол на заболяванията обяви, че маймунската шарка представяла здравно извънредно положение за континента.
В Африка за тази година вече има 14 хиляди случая и 524 починали и това е повече отколкото за цялата минала година.
Над 96 % от всички случаи са в Конго, но изследователите се притесняват от възникването други варианти, които биха се разпространявали по-лесно сред хората.
Маймунската шарка е идентифицирана през 1958 г., когато сред маймуните има епидемия от „заболяване подобно на шарка“. Досега, повечето случаи при хора са в Централна и Западна Африка и са след близки контакти със заразено животно. През 2022 г. стана ясно, че вирусът може да се разпростряна при сексуални контакти и имаше епидемии в над 7 страни по света, където преди това не е имало случаи на маймунска шарка.
Маймунската шарка се причинява от вирус, който е в същата група с вируса на дребната шарка. Симптомите включват температура, тръпки и болки по тялото, а при по-сериозно протичане могат да се образуват лезии по лицето, ръцете, гърдите и гениталиите.
Причина за извънредното положение са притесненията от бързото увеличаване на случаите. През миналата седмица заболяването е документирано в 13 африкански страни. В сравнение със същия период през миналата година, СЗО отчита увеличение от 160 %, а смъртните случаи са се увеличили с 19 %.
По-рано тази година беше установена и нова форма на вируса, в град в Конго, която убива около 10 % от хората и може да се разпространява по-лесно.
При епидемии с предходните варианти, лезиите се образуват по гърдите, ръцете и краката, а новата версия причинява по-леки симптоми и лезии по гениталиите. Това значи, че се забелязва по-трудно и хората може да заразят други без да знаят.
В 4 страни – Бурунди, Кения, Руанда и Уганда – маймунската шарка е открита за първи път, а всички епидемии са свързани с тази в Конго. Според СЗО, има притеснения за разпространение извън Африка.
Обявяването на извънредно положение цели да предизвика страните да действат превантивно, но при предишна такива декларация, реакциите са смесени.
При епидемията от 2022 г., мнозинство случаи са при гей и бисексуални мъже, а вирусът се разпространява изключително по полов път. Сега, макар да има и такива случаи, 70 % от случаите са на деца под 15-годишна възраст.
Според СЗО, има множество епидемии с различна динамика и за да се спре разпространението, трябва да се действа по координирана стратегия.
Епидемията от 2022 г. е ограничена с ваксинации и лечение, както и чрез кампании сред хората, целящи да ги научат да избягват рисково поведение. Ваксини в Африка сега обаче почти няма, а дори тези срещу дребна шарка биха помогнали.
Нужни са големи количества, за да се ваксинира най-рисковото население и се търсят решения за дарения и финансова помощ за осигуряване на тези ваксини, като СЗО осовбождава 1.45 милиона долара от фонда си за извънредни събития, но първоначално са нужни поне 15 милиона долара.
Източник: AP News