Избирателните секции в Косово отвориха врати за парламентарните избори, които се провеждат на фона на отслабваща икономика и подновено напрежение между етническите албанци и сърбите.
Гласоподавателите ще изберат 120 депутати сред 26 политически формации и един независим кандидат, като вотът се разглежда като ключов тест за действащия премиер Албин Курти.
Това е първият път от обявяването на независимостта през 2008 г., когато косовският парламент завършва пълен четиригодишен мандат. Това са деветите парламентарни избори в Косово след края на войната от 1998-1999 г. между сръбските правителствени сили и етническите албански сепаратисти, която завърши с изтеглянето на сръбските войски след 78-дневна въздушна кампания на НАТО. Сърбия не признава независимостта на Косово.
Лявата партия на Курти “Самоопределение” (Vetevendosje!) се счита за фаворит, но не се очаква да спечели абсолютно мнозинство, което оставя възможността другите две основни партии да се обединят, ако той не успее да сформира правителство.
Другите основни претенденти са Демократическата партия на Косово (PDK), чиито бивши лидери са подсъдими в Хага по обвинения във военни престъпления и Демократическата лига на Косово (LDK) – най-старата партия в страната, която загуби значителна подкрепа след смъртта на лидера си Ибрахим Ругова през 2006 г.
По време на кампанията партиите направиха мащабни обещания за увеличаване на заплатите и пенсиите, подобряване на образованието и здравеопазването и борба с бедността, но не обясниха откъде ще дойдат необходимите средства, нито как ще привлекат повече чуждестранни инвестиции.
С население от 1.6 милиона души, Косово е една от най-бедните държави в Европа, със среден годишен БВП под 6 000 евро на човек. Страната също страда от замразяването на американското финансиране за различни проекти чрез Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID), което досега беше ключов фактор за икономическия растеж.
Резултатите от изборите ще определят кой ще ръководи косовската страна в блокираните преговори за нормализация със Сърбия, които се водят с посредничеството на Европейския съюз, за да доближат двете страни до членство в блока.
Източник: Euronews