21 авг. 2024

Теодора Илиева

Къде в Европа пият най-много алкохол


Къде в Европа пият най-много алкохол

Консумацията на алкохол в ЕС изглежда намалява с половин литър между 2010 и 2020 г., но в някои страни се увеличава.

Според СЗО, няма безопасно количество алкохол, което може да се употребява, но въпреки това, количеството алкохол, което се пие все още е значимо.

Според данните, от 2000 г. насам, количеството алкохол, употребявано в Европа се променя значително.

Общата употреба на алкохол се изчислява на базата на продадения алкохол в литри, за човек на възраст над 15 години. В данните не се включва домашно произведения алкохол или този, които се продава нелегално.

В ЕС, за последните 40 години употребата на човек над 15-годишна възраст пада с 2.9 литра, от 12.7 през 1980 г. до 9.8 през 2020 г., като най-значим спад има между 1980 и 2000 г.

Според СЗО, Европейският регион, в който попадат общо 53 страни, включително извън ЕС и Русия, е регионът с най-висока употреба на алкохол в света.

Годишно в Европа  всеки човек над 15 пие средно по 9.5 литра чист алкохол. Това е еквивалент на 190 литра бира, 80 литра вино или 24 литра твърд алкохол.

През 2020 г. най-ниска е употребата в Турция, 1.2 литра, а най-висока е Латвия, 12.1 литра.

Средно, гражданите на ЕС пият по 9.8 литра алкохол, като Латвия води с 12.1 литра, следва Чехия с 11. 5, а България е на пето място с 11. 2 литра.

В 14 страни от ЕС, употребата пада, докато в 11 нараства за периода 2010-2020 г.

Най-голям спад в количеството изпит алкохол отбелязват Ирландия и Литва, следвани от Испания и Гърция.

В Латвия пък е най-голямото увеличение за този период, с 2.3 литра. Следват България, с увеличение от 1.4 литра, Малта с 1.1 литра, Румъния и Полша с 1 литър.

В много европейски страни се въвеждат политики за намаляване на употребата на алкохол, като данъци, ограничен достъп или забрана за реклама. Тези политики обаче не се въвеждат достатъчно ефективно, нито за въвеждането им има достатъчно ресурси.

Употребата на алкохол се различава и при различните полове и ниво на образование.

19 % от хората в ЕС докладват за епизодично пиене на много алкохол поне веднъж месечно. Във всички страни мъжете пият повече от жените, а най-много хора, които признават епизодично пиене има в Румъния и Дания.

По отношение на образованието, изглежда че хората с по-ниско образование във всички страни на ЕС без Латвия показват по-ниско ниво на епизодично пиене.

Според експерти, това е свързано с достъпността на алкохола, защото по-добре образованите хора са с по-високи доходи и могат да си позволят по-често да си купуват алкохол. Обаче цената на употребата на алкохол е най-тежка за хората с по-ниско образование.

В България, Латвия, Гърция, Естония и Литва, епизодичното пиене се среща малко по-често при хората без висше образование, в сравнение с висшистите.

Доскоро се считаше, че малки количества алкохол не са вредни или дори са полезни, но вече е широко известно, че това не е така. Алкохолът е отрова за тялото и вреди независимо колко пиете, но по-големите количества вредят повече, тала че експертите съветват консумацията на алкохол да се ограничава колкото и когато е възможно.

 

Източник: Euronews

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *