Как митата на Тръмп ще се отразят на джоба ни


170704064628-02-trump-g7-file

20-процентните мита, наложени от администрацията на Доналд Тръмп върху европейски продукти, може да доведат до понижение на цените в Европа, предупреждават икономисти.

Въвеждането на 20% мита върху европейски стоки, изнасяни за САЩ, може да предизвика дефлация – или поне спад на цените в рамките на Европейския съюз.

Причината е в увеличеното предлагане на пазара – както от страни като Китай, така и от вътрешните европейски производители, чиито стоки вече няма да отиват към САЩ.

„Един от факторите, които ще доведат до понижение на цените в ЕС, е износът от страни като Китай, който сега се пренасочва към Европа,“ обяснява Никлас Пойтие, изследовател в аналитичния център Bruegel.   „Друг фактор е, че част от стоките, които по план трябваше да заминат за САЩ, ще останат в рамките на вътрешния пазар.“

Например, ако италианското вино бъде обложено с високи мита в САЩ, то повече бутилки ще останат в Европа, което може да доведе до понижение на цените.

На пръв поглед по-ниските цени изглеждат благоприятни – те стимулират покупателната способност и потреблението, което би могло да доведе до икономически растеж.

Но дефлацията крие и сериозни рискове.

Когато цените падат, домакинствата отлагат покупки, очаквайки още по-ниски цени. Това създава вреден цикъл от понижаващи се заплати, свиващо се производство и нарастваща безработица.

Или както се казва: ще купуваме по-евтино – но на каква цена?

Според Тобиас Геркe, изследовател в Европейския съвет по външни отношения (ECFR), най-големият риск е несигурността:

„Тези мита са всеобхватни – засягат всички продукти, целия износ от Европа към САЩ. Помислете за машини, химикали, автомобили. Компаниите ще усетят натиск,“ казва той.

„Несигурността може да спре инвестициите в Европа, а това може да има много негативни ефекти в рамките на месеци или години – върху заетостта и икономическия растеж

Икономистите обаче не разполагат с кристална топка – многото неизвестни правят прогнозите трудни.

На първо място, не се знае как ще реагира Китай.  Ще отвърне ли ЕС с ответни мита? Ще използва ли Тръмп митата като инструмент за натиск в други преговори?

Отговорите на тези въпроси ще бъдат решаващи за това дали новата търговска политика ще доведе до краткосрочни ползи или дългосрочна криза.

Източник: Euronews

,