„Има твърде много заложено в тези отношения, за да позволим да бъдат увредени“, настоява изпълнителният директор на Американската търговска камара към ЕС.
Митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, са замразени за 90 дни, но с наближаването на крайния срок остава въпросът: ще успеят ли Европа и САЩ да постигнат споразумение?
А ако не успеят и митата бъдат възобновени, какво би означавало това за икономиките на Европа и Америка?
„Това е просто най-голямото и най-интегрирано икономическо партньорство в света“, каза Малте Лоан, изпълнителен директор на Американската търговска камара към ЕС.
Всъщност тези отношения възлизат на 8 трилиона евро – сума, равняваща се на обединените икономики на Франция и Германия и представляваща една трета от световния БВП.
Икономическата връзка за 8 трилиона евро се състои от няколко компонента. 1,7 трилиона евро идват от стокообмена, често възприеман като най-важния елемент на партньорството. По-малък процент е от търговията с услуги: финансови услуги, счетоводство, правни услуги, туризъм и дигитални услуги.
Чуждестранните преки инвестиции (FDI) също играят огромна роля в отношенията.
„Ние сме най-големият източник на чуждестранни преки инвестиции един за друг – повече от 56% от американските FDI отиват в Европа, като подобен дял от европейските FDI отиват в САЩ“, подчерта Малте.
„Но далеч по-голямата част от икономическите отношения е в продажбите на европейски дъщерни дружества в Съединените щати и американски дъщерни дружества в Европа.
„Когато говорим за трансатлантическото партньорство на стойност 8 трилиона евро, най-голямата част от тази стойност идва именно от продажбите чрез нашите дъщерни дружества от двете страни на Атлантика.“
Германия, Ирландия и Италия са най-големите износители към САЩ, но Малте отбеляза, че възобновяването на митата може да се усети особено силно в определени индустриални центрове в различни части на блока.
„Например, имаме много силна екосистема около фармацевтичния сектор точно южно от Брюксел в Белгия, както и голяма екосистема в Ирландия, която мнозина познават. Имаме и екосистема за аерокосмическия сектор в Южна Франция.“
В момента несигурността относно бъдещето на митата нанася сериозни щети върху иновациите и икономиката на Европа.
Какво вещае бъдещето за икономическите връзки между ЕС и САЩ?
„Това е въпросът за милион долара“, каза Малте.
„Поне можем да кажем, че има пространство за диалог. Дали обаче този диалог ще успее, в краткия срок, да доведе до решение, предстои да видим.“
Източник: Euronews