В бюджета на ЕС по-богатите страни от Западна и Северна Европа основно допринасят за финансирането, докато държавите от Централна и Източна Европа са основни получатели на средства.
Целта на ЕС е страните членки да постигат повече заедно, отколкото поотделно. Държавите допринасят за бюджета и също така получават фондове от него. Това създава ситуация, в която някои страни плащат повече, а други харчат повече.
Според Европейската комисия, през 2023 г. най-големите вносители в бюджета са Германия, Франция, Италия и Испания, които допринасят с между 33 и 13 милиарда евро. Девет страни допринасят с по-малко от 1 милиард евро, докато най-много средства получават Франция, Полша, Германия, Италия и Испания. Най-малко от бюджета на ЕС получават Малта, Кипър и Словения.
Ако се отчете приносът на глава от населението, ситуацията изглежда различно. Най-малко пари на глава от населението внася България (137 евро), а най-много Люксембург (688 евро).
Разбира се, тези цифри не отразяват пълните предимства на членството в ЕС, а са само малка част от тях.
Според Европейската комисия, бюджетът на ЕС служи основно като инструмент за инвестиции, допълва националните бюджети и допринася за растежа и конкурентоспособността на целия ЕС.
Средствата се разпределят за развитие на отдалечени и слабо развити региони, опазване на околната среда, подкрепа за образованието и науката, охрана на външните граници, подпомагане на развитието на отделните страни и защита на човешките права.
Източник: Euronews