Директорът на националната полиция в Молдова, Виорел Чернатану разкри, че над 130 хиляди граждани на страната са подкупени от Русия, за да промотират прокремълски кандидати за президент и с цел да повлияят на опита на страната да изгради по-тесни връзки с ЕС.
Според Молдова, Русия използва значителни ресурси, за да промени мнението на хората и така, да повлияе върху вота на референдума за присъединяване към ЕС.
Директорът на полицията каза, че над 130 хиляди граждани на страната са подкупени от руска мрежа за влияние, като така се повлияват и президентските избори, които ще се състоят заедно с референдума
Чернатану нарече ситуацията „безпрецедентна директна атака“ и каза, че около 13.5 милиона евро са прехвърлени само през септември към акаунти в Руската банка в страната.
Настоящият президент Мая Сандау, която ще се кандидатира пак е категоричен привърженик на европейският път на Молдова, а страната формално подаде молба за членство ЕС през 2022 г.
Избирането на Сандау през 2020 г. пък беше прието като сигнал за промяна в пътя на страната.
Според полицията, в основата на механизма за влияние е молдовският олигарх с израелски произход, който сега живее в Москва, Илан Шор.
Той публикува в Телеграм канали, че ще плаща на хора, които „да убедят колкото се може повече хора в тяхната секция да гласуват с „не“ на референдума за приемане в ЕС.“
Шор напуска Молдова поради обвинения в кражба от националната банка на страната, а според властите, сега движи криминална организацията на територията на Молдова, която получава средства от Москва с цел да осуети опитите за изграждане на тесни връзки между Молдова и ЕС.
Шор обещава минимум от 100 евро за изпълнение на малки задачи и „250 евро, ако в твоята секция, мнозинството гласуват срещу ЕС и изберат нашия кандидат на президентските избори“. Едновременно с това, пред ТАСС Шор нарече обвиненията в подкупи „абсурдни“.
През миналата година, конституционният съд в Молдова забрани проруската партия на Шор, а по-късно той формира нова партия, докато е в Москва.
Това не е първият път, в който свързани с Кремъл групи са обвинявани в опити за финансиране на политически операции в Молдова. По-рано тази година САЩ, Канада и Великобритания в общо изявление изразиха притеснения за ролята на Кремъл в подкопаването на демокрацията в Молдова.
Източник: Euronews