30 дек. 2024

Aleks

Нова година: Къде ще настъпи най-рано?


A man and a woman welcome the new year against a backdrop of fireworks

Нова година е едно от най-очакваните събития по света. В различните часови зони на планетата тя настъпва в различни моменти, като първите места, които приветстват началото на новата година, са разположени в района на Тихия океан. Но коя е първата страна, която навлиза в новата година, и защо?

Островите Лайн – Абсолютните първенци

Първите, които официално посрещат новата година, са островите Лайн, които са част от държавата Кирибати. Тази малка тихоокеанска държава, разположена в центъра на Тихия океан, обхваща 33 коралови атола и острова, които се простират на огромна площ. Островите Лайн са в часовата зона UTC+14 – най-напредналата часова зона в света.

Часовата зона на Лайн островите е резултат от геополитическо решение. През 1995 година Кирибати премести часовата линия на запад, за да гарантира, че цялата държава ще бъде в един и същи календарен ден. Така част от Кирибати, включително островите Лайн, се оказаха в най-ранната възможна часова зона, цели 14 часа преди универсалното време (UTC).

Какво прави празнуването на островите Лайн специално?

Празнуването на Нова година, на островите Лайн е уникално, тъй като обстановката е тропическа. Основният обитаем остров в тази зона е Киритимати, известен още и като Коледен остров. Въпреки че населението е малобройно, едва около 6000 души, празненствата включват традиционни танци и песни, които са доста атрактивни за туристите.

След островите Лайн, следващите, които приветстват новата година, са:

Тонга

Тонга, е островна държава, в южната част на Тихия океан и се намира в часовата зона UTC+13. Тя е следващата след Лайн островите, където празнуването на новата година настъпва час по-късно. Традиционните новогодишни тържества в Тонга включват религиозни церемонии, характерни за тази част на света.

Самоа и Американска Самоа

Интересен факт е, че Самоа и Американска Самоа са в две различни часови зони. Самоа се намира в UTC+13, докато Американска Самоа, която е само на 164 км разстояние, е в UTC-11. Това означава, че Самоа посреща новата година цели 24 часа преди Американска Самоа, въпреки географската им близост.

Най-късните празнуващи: Американска Самоа и Бейкър Айлънд

Докато островите Лайн са първите, които навлизат в новата година, последните са Американска Самоа и Бейкър Айлънд, които се намират в часовата зона UTC-12. Това означава, че Бейкър Айлънд и Хауланд Айлънд, две необитаеми територии на САЩ, са последните места на планетата, където часовниците отбелязват смяната на годината.

Защо часовите зони са толкова различни?

Разделението на часовите зони е резултат от Международната линия за смяна на датата, която преминава през Тихия океан. Тази невидима линия е създадена, за да улесни преминаването от един календарен ден към следващия. Въпреки това, някои държави и територии са направили промени в своите часови зони, за да се облагодетелстват икономически или социално. Например, решението на Кирибати от 1995 г. е именно такъв случай.

Най-ранното празнуване на новата година се случва на островите Лайн в Кирибати, благодарение на техния напреднал часови пояс UTC+14. Тази малка, но значима част от света символизира началото на глобалните празненства, които преминават през всички часови зони на планетата. Всяка година милиони хора гледат към тези първи тържества, за да приветстват новата година с надежда, радост и празнично настроение.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *