Откриха полиомиелит в отпадни води в Европа


Откриха полиомиелит в отпадни води в Европа

Здравните власти в Европа предупреждават, че е нужно да се обърне внимание на имунизациите срещу полиомиелит, след като вирусът е открит в отпадни води в Германия, Полша и Испания.

Никоя от тези страни не докладва реални случаи на заболяването. Вирусът е силно заразен и застрашава предимно по-малките деца. Заболяването може да причини увреждания на нервната система и парализа в по-тежките случаи. За него има ваксина, която е ефективна и достатъчна, за да се предпази обществото от това заболяване.

Според здравните власти, установяването на вируса във Варшава, Барселона, Мюнхен, Бон, Кьолн и Хамбург трябва да служи за аларма за европейските страни да обърнат повече внимание на здравните и ваксинационни програми, за да няма пропуски при ваксинацията, които биха позволили на вируса да се разпространи.

От 2002 г. насам в Европа няма полиомиелит, но заболяването се среща в други страни, така че винаги съществува риск да бъде „внесено“ в европейските страни и да започне да се разпространява сред неваксинираните хора.

„Всеки случай, когато се открие вирусът на полиомиелита, във всякаква форма, от всеки източник, в доскоро свободна от полиомиелит зона, е необичаен“, казва Оливър Розенбауер, говорител за СЗО относно заболяването.

В Полша властите предупреждават, че децата трябва да бъдат имунизирани и обновяват запасите си от ваксини, а германските власти осигуряват безплатни тестове в клиниките, за да се открият заразени, ако има такива.

В Полша 85% от децата до 1 година са ваксинирани срещу полиомиелит, и това е сред най-ниските стойности за Европа. В Испания са 93%, а в Германия – 91%.

За да се постигне защита за цялото общество, е нужно около 80% от хората да са предпазени. Въпреки високите нива, обаче, в отделни страни може да има региони с по-ниска имунизация, които да влияят върху тази статистика.

За целия ЕС може да има около 2.4 милиона деца, които не са ваксинирани между 2012 г. и 2021 г. Пътуването в зони, където все още има епидемии от полиомиелит, увеличава риска такива незащитени деца да се заразят.

Наличието на вирус в отпадните води не означава, че има болни хора. Вирусът може да е от хора, които са ваксинирани с оралната ваксина, която съдържа отслабен щам. В зони с по-ниска хигиена обаче, вирусът може да циркулира сред уязвимите хора достатъчно дълго, за да мутира в по-силен щам. Това не е притеснение за страните от ЕС.

И в други страни понякога се установява вирус в отпадните води, но това не значи, че не трябва да се обръща внимание на проблема.

Пробите от вируса, които са установени, са от тип 2, който е обявен за унищожен през 2015 г., но се открива в отпадните води поради наличието му във ваксината. Увеличението му в последните години подчертава „заплахата от епидемии, когато внесени щамове се разпространят в популация с нисък имунитет срещу щамове, които са елиминирани в региона“, казват изследователите.

През последната година в Пакистан и Афганистан се проведоха кампании за ваксинация, а след 25 години без полиомиелит, Газа докладва първия си случай. Там вирусът беше установен в отпадните води и се проведе частична ваксинационна кампания, по време на която бяха ваксинирани над половин милион деца.

За съжаление, докато не бъде изцяло премахнат от света, вирусът ще продължава да идва от време на време и в Европа. Важно е такива случаи да се проследят, за да не се стигне до заболяване на неваксинирани или уязвими деца.

Източник: Euronews

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *