Румънският президент ще се кандидатира за ръководния цивилен пост на НАТО, поставяйки акцент върху близостта на Румъния с Украйна и нарастващата заплаха от Русия.
Президентът Клаус Йоханис цели да поеме поста от настоящия генерален секретар, Йенс Столтенберг, който е цивилният лидер на НАТО от 2014 г. насам. Мандатът му беше удължен в началото на войната с Русия, но той заяви, че смята да го напусне.
Румъния е член на НАТО от 2004 г., а това, че страната има обща граница с Украйна изигра важна роля в началото на инвазията. През миналата година Румъния откри тренировъчен център за пилоти на Ф-16 от съюзническите страни, включително и Украйна.
„Русия показва, че е сериозна и дългосрочна заплаха за континента, както и за сигурността ни.“ каза Йоханис. При тези условия, границите на НАТО за от изключителна важност, а подсилването на източния фланк остава дългосрочен приоритет.“
Според него, НАТО има нужда от „обновяване на перспективата“, а историческите предизвикателства, пред които е била изправена източна Европа могат да помогнат с това, когато трябва да се изправим пред руската агресия. Много източноевропейските членове на НАТО, включително и България, изразяват притеснения относно засилващото се влияние на Русия над региона, подсилвано от спомените на хората за живота под влияние на Съветския съюз.
Румъния увеличава разходите си за отбрана през последните 2 години, а Йоханис завършва втория си пет-годишен мандат като президент. Той ще се състезава за поста срещу нидерландския премиер Марк Рюте, който е считан за основен кандидат за наследник на Столтенберг.
Естония, Латвия и Литва пък искат техен представител да застане начело. Турция и Унгария се очаква да използват подкрепата си за определен кандидат, за да искат нещо в замяна, тъй като за избор на лидер е нужен консенсус между вече 32-те страни членки на Алианса.
Очаква се окончателните номинации да станат известни в края на април, преди изборите в ЕС през юни и преди 75-годишнината на Алианса през юли.
Генералният секретар на НАТО носи отговорност като председател на срещите между страните членки и подсигурява консенсуса, нужен за взимане на решения чрез директни преговори, както и проследява изпълнението на решенията.
Източник: CNN
войната в Укрйана, Европа, НАТО, свят