Кремъл признава, че не знае дали ще успее да поддържа своите военноморски и въздушни бази на сирийска земя
Защитена в продължение на десетилетия от режима на Асад, Руската федерация се примири с новата сирийска реалност след победата на бунтовниците и е изцяло ангажирана с изтеглянето на войски и военно оборудване от страната. От двете си бази, разположени в провинциите Латакия и Тартус, според европейски и американски дипломатически източници, потвърдени пред CNN.
Има малко официална информация, предоставена от Кремъл за новия сценарий за Москва в Сирия. След промените президентският говорител Дмитрий Песков потвърди миналата седмица, че руските власти вече са в контакт с бунтовниците, водени от неоджихадистката милиция Хаят Тахрир ал Шам (HTS). „Трябва да поддържаме връзка с тези, които контролират ситуацията на място, защото там имаме съоръжения и персонал“, призна Песков.
Американските медии съобщиха миналата седмица, че Русия е започнала да изтегля военна техника от гореспоменатите бази в Западна Сирия. Освен това служители от новото сирийско политическо командване казаха през уикенда, че Москва е изтеглила войниците си от стратегически точки в северната част на страната, а също и от позиции в планинските райони, където живее мнозинството от алауити. Завчера Кремъл призна несигурността на ситуацията. „Няма категорични решения“, призна гореспоменатият говорител Песков.
Подкрепата на Москва за диктатурата на Башар Асад е от основно значение за нейното оцеляване след избухването на войната през 2011 г. Намесата на руските военновъздушни сили преди почти десет години, когато падането на режима изглеждаше неизбежно пред лицето на джихадистите, позволи на Асад да запази контрола върху голяма част от територията, в региона.
Сред външните фактори, които обясняват краха на режима са това, че редовната сирийска армия почти не оказа съпротива на радикалните ислямисти. Несъмнено трябва да споменем отсъствието на руската армия, която показва признаци на значително износване след почти две години война в Украйна. Въпреки решението на руските власти Путин не забрави стария си приятел в Дамаск и бързо предложи убежище на семейство Асад в Москва. В понеделник самият бивш сирийски президент каза, че решението за евакуацията му идва от руските военни власти в Латакия, тъй като той възнамерява да “продължи да се бори с терористите”.
От друга страна, американски дипломатически източници, цитирани от CNN, твърдят, че руските власти са започнали да преместват „морски активи“ от Сирия в Либия. Друг източник от отбраната, цитиран от американската мрежа, твърди, че Москва оказва натиск върху Либийската национална армия, командвана от маршал Халифа Хафтар, така, че нейните военноморски сили да могат да се настанят в пристанището на Бенгази, в източната част на северноафриканската държава. Ако базата в Тартус бъде окончателно загубена, Руската федерация ще остане без постоянно присъствие в Средиземно море.
Същият американски източник подчертава, че за Кремъл би било много по-трудно да премести военните си части от региона във вътрешността на Африка, където Русия значително разшири своето военно и икономическо присъствие през последните години. Товарни самолети на Министерството на извънредните ситуации са летели до либийската база Ал-Хадим няколко пъти през последната седмица.
В неделя руското външно министерство обяви изтеглянето на част от дипломатическия си персонал от Дамаск, точно една седмица след свалянето на баасисткия режим. За тази цел руското правителство организира разполагането на самолет на ВВС в базата Хмеймим. Самолетът кацна в неделя на военно летище край Москва, съобщи руското външно министерство в изявление, публикувано в Telegram. „Работата на руското посолство в Дамаск продължава“, се казва в изявлението. Самолетът е превозвал и служители на дипломатическите мисии на Беларус и Северна Корея в Москва, се казва в официалното съобщение.
И докато Москва и неоджихадистите бунтовници, които формират ядрото на новото правителство в Дамаск, преговарят за ново статукво между двете страни, Държавният департамент на САЩ заяви в понеделник, че е имал „повече от една комуникация с Хаят Тахрир ал Шам (HTS)” през изминалата седмица. Говорителят на дипломатическия портфейл Матю Милър тогава уточни, че контактите „са се съсредоточили главно“ върху „това да се намери“ американският репортер Остин Тайс, който е в неизвестност на сирийска територия от дванадесет години и да бъде върнат обратно в САЩ. „Ние съобщихме директно на HTS, че всичко, което направят, за да ни помогнат да го намерим, ще бъде от голяма полза. И те обещаха да го направят“, разкри говорителят на Държавния департамент.
Източник: LA RAZON