30 дек. 2024

Теодора Илиева

Сърбия обвини 13 души заради падналата козирка


Сърбия обвини 13 души заради падналата козирка

13 души са изправени пред обвинения за застрашаване на обществената безопасност и неправилни строителни практики, които могат да доведат до присъди до 12 години затвор.

Сръбската прокуратура обяви в понеделник, че 13 души, включително бивш министър, са обвинени за срутването на бетонен навес, което отне живота на 15 души миналия месец и предизвика седмици на масови антиправителствени протести.

Обвиненията са повдигнати в град Нови Сад, където инцидентът се случи на 1 ноември. Обвиненията са за тежки престъпления срещу обществената безопасност и неправилно изпълнение на строителни работи.

Ако бъдат признати за виновни, те могат да получат до 12 години затвор.

Срутеният навес е част от сграда на железопътна гара, която е била подложена на две скорошни реновации като част от инфраструктурно споразумение с китайски компании.

Общественото възмущение се съсредоточи върху обвинения в корупция и некачествени строителни практики, за които се смята, че са допринесли за смъртоносния инцидент.

Трагедията предизвика широко обществено негодувание, подхранвайки улични протести срещу популисткия президент Александър Вучич и неговата администрация.

Обвинението сега трябва да бъде одобрено от съда, преди делото да продължи. Прокуратурата в Нови Сад също поиска обвиняемите да бъдат задържани по време на процеса.

Сред обвиняемите е бившият министър на строителството Горан Вешич, както и служители и изпълнители, замесени в реновацията на гарата.

Вешич беше задържан по-рано, но после беше освободен, което предизвика скептицизъм относно почтеността на разследването и независимостта на сръбската съдебна система.

Все още не е ясно кога ще започне процесът.

Продължаващите улични протести и студентската стачка представляват сериозно предизвикателство за властта на Вучич. Въпреки че сръбският лидер публично подкрепя членството в Европейския съюз, той е изправен пред нарастващи обвинения, че подкопава демократичните свободи, вместо да ги утвърждава.

Източник: Euronews

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *