Урсула фон дер Лайен отново е избрана за президент на Европейската комисия в трудно гласуване, което представляваше най-големия тест на политическото ѝ наследство и в условията на няколко кризи, които разклатиха фундамента на блока.
Със 401 гласа „за“ и 284 „против“, фон дер Лайен все пак получи голямо мнозинство за втория си 5-годишен мандат.
„Последните 5 години показаха какво можем заедно.“ каза тя. „Нека го направим пак. Нека изберем силата. Нека изберем лидерството.“
Крайният вот идва след дни на интензивни преговори с основните групи в парламента, за да си осигури максимален брой гласове.
Трите най-големи групи в ЕП, Европейската народна партия (ЕНП), Социалисти и демократи и Реню (либералите) имат достатъчно места за мнозинство, но вътрешните противоречия заплашваха да попречат на това, така че фон дер Лайен потърси подкрепата и на Зелените и на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
Опитът за сближаване с водените от Джоржда Мелони ЕКР предизвика критика от страна на прогресивните сили, а в отговор, фон дер Лайен обеща да няма „структурно сътрудничество“ с Мелони и да продължи работата по Зелената сделка, което става все по-трудно.
Гласуването е тайно, така че не се знае кои депутати гласуват за нея.
В речта си преди гласуването фон дер Лайен няколко пъти спомена действия по климата, което говори за подкрепа на Зелените, а те потвърдиха подкрепата си и казаха, че са получили обещания за продължаване на Зелената сделка.
От другите групи също са получил обещания. Например, за идеята на Социалистите за Комисар по жилищата, както и за идеята на Либералите страните-членки да получават фондовете си само, ако там има върховенство на закона. В плана ще има и фонд за отбрана, както и се предвиждат още сделки със страните от Средиземноморския регион, с цел намаляване на нерегулярната миграция.
Детайли по някои от тези политики обаче все още не стават ясни.
Изглежда фон дер Лайен успява да постигне баланс между законодателните амбиции и политическите реалност. Тя също остро разкритикува противоречивата „мисия за мир“ на унгарския премиер Виктор Орбан, която обяви за „мисия за успокоение“.
„Европа не може да контролира диктаторите и демагозите по света, но може да избере да защити собствената си демокрация.“ каза тя.
„Европа не може да определя изброите по света, но може да избере да инвестира в сигурност и отбрана за собствения си континент. Европа не може да спре промяната, но може да избере да я приеме, като инвестира в нова ера на просперитет и подобряване качеството на живот.“
Отхвърлянето на кандидатурата ѝ, като се има предвид, че тя е изборът на Комисията, би било безпрецедентно и щеше да означава „институционална криза“ според официални лица. Войните в Украйна и Газа обаче, и несигурността, свързана с тях, допринасят фон дер Лайен да успее да се представи като сигурен президент, който ще продължава да води Европа по вече поетия път.
Следващите стъпки за новия стар президент са срещи с кандидати за Комисари, които са предложени от страните членки, като това също е деликатна дейност.
Източник: Euronews