Президентът на Европейската комисия с втори мандат, Урсула фон дер Лайен каза, че ще продължава да настоява за равенство между половете в Европейката комисия, която предстои да се формира.
Първоначалното предложение включва 21 мъже и 6 жени, като досега дамите са увеличени на 9, а при първи си мандат, фон дер Лайен постига почти пълно равенство между двата пола.
„През целия си политически живот съм се борила жените да имат достъп до позиции, които взимат решения и са водещи.“ казва тя. „Според опитът ми, ако не поискаш, не го получаваш. Не идва естествено“ .
Тя изпраща на страните-членки писма, в които се казва, че трябва да предложат мъж и жена за комисари, като тя ще избере между тях, защото законово и няма право да изисква определен пол за тези позиции. Една част от страните игнорират писмото, а други вече са номинирали совите представители и те са мъже.
От всички страни членки, само България се съобразява с писмото, а фон дер Лайен преговаря с някои други страни, за да заменят номинацията на мъж.
Според президента, Испания, Швеция, Финландия и Хърватия въобще са подложили жени преди писмото.
Според нея, без това писмо, със сигурност Комисията ще доминирана от мъже.
Спрямо половото равенство, ЕС често се приема за една от най-равнопоставените и прогресивни в света, като има много повече държави, в които мъжете изцяло доминират политическите институции.
Фон дер Лайен признава, че вътрешните политики на страните често ограничават избора, а когато решенията се взимат и с участието на парламента, е още по-трудно. Тя обаче поставя фокуса върху компетенциите на бъдещите комисари.
„Комисията има нужда от компетентност.“ казва тя и нарича това „първи и основен критерий“.
Президентът признава, че в някои случай по-компетентните кандидати са мъже, но им и обратен вариант.
Тя трябва да проведе интервюта с всички номинирани и да определи кой ще бъде изборът, но след това парламентът трябва да одобри всеки кандидат по отделно. Очаква се тази процедура да се осъществява през целия септември.
Euronews