Висш севернокорейски дипломат е избягал в Южна Корея


Висш севернокорейски дипломат е избягал в Южна Корея

Властите в Южна Корея потвърдиха, че висш севернокорейски дипломат. който е бил в Куба, е избягал в Южна Корея. Това е пореден такъв случай, който уронва репутацията на Ким Чен Ун, наследствения севернокорейски диктатор. Дипломатът е съветник по политически въпроси, а информация за него се появи първо в местните медии, след което беше потвърдена и от Националната разузнавателна агенция.
В материал на популярна медия в страната се казва, че Ри Ил Киу е потърсил помощ от Южна Корея, защото се е разделил с илюзиите си относно севернокорейската политическа система, поради нечестна оценка за работа от страна на Пхенян и поради неодобрение на молбата му да отиде в Мексико, за да лекува неврологично заболяване. Според него, болниците в Куба не разполагат с нужната апаратура за това.
Няма коментар от Северна Корея, но при предишни такива случай, те изразяват неодобрение и гняв и наричат дезертьорите от режима предатели или престъпници, които избягват наказание.
Ри напуска Куба преди Южна Корея и Куба да установят дипломатически връзки, като Куба е един от малкото съюзници на Северна Корея и поради това, Ри е участвал в усилие, което да попречи на Куба да има дипломатически отношения в Южна Корея. Двете страни установяват такива през февруари 2024 г.
От края на 90-те години на 20 век насам, около 34 хиляди севернокорейци са избрали да избягат от страната и да се установяват в южната съседка, като най-много са жените от най-бедните райони, обаче броят на висок образовани професионалисти, които успяват да избягат от диктатурата, нараства стабилно в последните години.

През 2023 г. 10 души, считани за членове на политическия елит на страната, се местят в Южна Корея, най-много досега. Според властите, главна причина за увеличението са трудностите, свързани с овладяването на пандемията, които оказват влияние върху икономиката и от там, властите прилагат по-стриктен контрол над хората. Освен това, поради ограниченията в пътуванията, тези хора, които прекарват повече време в чужбина имат повече време да се запознаят със местната култура.
Без съмнение Пхенян затруднява дипломатите си максимално, за да не избягат от режима, но увеличеният брой на успешно избягали показва все по-голямата международна изолация на режима, както и може да окуражи други да направят същото, смятат експерти по международни отношения.
Това едва ли ще доведе до промяна на режима, въпреки засилващите се икономически трудности в страната.
Най-висшестоящият дезертьор от режима досега е Тае Йонго, тогава министър, който бяга от посолството в Лондон през 2016 г. Той казва, че напуска, защото не желае децата му да живеят „нещастни“ животи в Северна Корея, чувства „отчаяние“ относно екзекуциите на официални лица от страна на Ким и обсесията с ядрените оръжия.
Тогава той е наречен от страната си „човешки отпадък“ и е обвинен в измама с правителствени средства и други престъпления. През 2020 г. Тае е избран в парламента на Южна Корея.
През 2019 г. посланиците в Италия и Кувейт също бягат в Южна Корея.

Източник: AP News

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *