В навечерието на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, учението Steadfast Dart 2025 включва около 10 000 военнослужещи от девет нации като част от новите Съюзнически сили за бързо реагиране на НАТО.
Членовете на НАТО продължават най-големите си бойни учения за 2025 г., като тестват способността си бързо да разгръщат големи сили по източната граница на 32-членния алианс на фона на засилващите се опасения относно най-мощния си член – САЩ.
Ученията в Румъния, която граничи с Украйна, се провеждат в момент, когато Европа е разтърсена от новия курс на САЩ под управлението на президента Доналд Тръмп. В рамките на шест седмици, маневрите ще обхванат и България и Гърция.
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет призова съюзниците драстично да увеличат разходите за отбрана и заяви, че приоритетите на американската сигурност са другаде. Това породи съмнения относно дългосрочните гаранции за сигурност, които Вашингтон предоставя на Европа.
Въпреки че администрацията на Тръмп не е обявила планове за изтегляне на американските сили от региона, думите на Хегсет, че „европейските съюзници трябва да поемат лидерството“, накараха партньорите от НАТО да се замислят за възможна нова реалност – в която САЩ вече не са основната ядрена защита на Европа.
Раду Тудор, военен анализатор в Букурещ, заяви, че изтеглянето на американските военни от Румъния би било „подарък“ за руския президент Владимир Путин.
Тази седмица бойните учения в Румъния включват реални бойни стрелби и тренировки за окопна война.
Миналата седмица гръцки и испански морски пехотинци проведоха амфибийни атаки в Гърция като част от ученията.
Новосформираните Съюзнически сили за бързо реагиране на НАТО, създадени през юли 2024 г., имат задачата да се разгръщат в рамките на 10 дни и съчетава традиционни военни сили с кибертехнологии и технологии в космическото пространство.
Великобритания води операцията с 2600 военнослужещи и 730 превозни средства. В ученията участват още Румъния, България, Франция, Гърция, Италия, Словения, Испания и Турция, като включват 1 500 военни превозни средства, над 20 самолета и повече от 12 военноморски единици.
След като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г., НАТО значително увеличи присъствието си по източния фланг на Европа, изпращайки допълнителни многонационални бойни групи в Румъния, Унгария, България и Словакия.
Източник: Euronews