Новата Европейска комисия е формирана. С президента Урсула фон дер Лайен и 26 комисари, които ще отговарят за политиката на Европейския съюз през следващите 5 години, затваряме главата на несигурност и нестабилност.
Следващата седмица се очаква окончателният вот на парламента за одобрението ѝ, а имаше и пречки. Трима кандидати, Тереза Рибера, Рафаеле Фито и Оливер Вархели, станаха обект на партийни конфликти, които заплашиха да забавят новия цикъл, който започва на 1 декември.
Срещу Рибера се обявиха ЕНП, и по-точно испанската ѝ част, заради участието ѝ в неадекватната реакция на бедствието във Валенсия, при което загинаха стотици хора.
Социалисти и демократи и Реню не искаха да одобрят Рафаеле Фито, един от вицепрезидентите на комисията, като предупредиха, че неговите контакти с крайно-десни партии нормализират присъствието на радикалното в политиката на ЕС.
Те също се обявиха и срещу кандидатурата на Оливер Вархели, заради близките му връзки с партията на унгарския премиер Виктор Орбан, Фидеш, както и заради гафа на Вархели, който при включен микрофон нарече колегите си депутати „идиоти.“
Тези проблеми доведоха до денонощни преговори, които завършиха с окончателна сделка за одобряване на номинациите. Рибера и Фито запазват портфолиата си, а Вархели няма да се занимава с репродуктивни права и готовност за здравни кризи, което първоначално беше предвидено в портфолиото му.
Трите групи в парламента направиха общо изявление, за да разсеят съмненията в единството на коалицията. Зелените, които подкрепиха кандидатурата на фон дер Лайен, не участваха в изявлението.
„Върховенство на закона, про-украинска позиция и про-европейски подход са в сърцевината на нашето сътрудничество.“ се казва в изявлението.
Между трите групи няма обвързващо споразумение за сътрудничество, така че всяка е свободна да оттегли подкрепата си и да работи с други групи.
С това неформално споразумение обаче, фон дер Лайен може да започне втория си мандат начело на Комисията и да се фокусира върху предстоящите нелеки предизвикателства както във вътрешната, така и във външната политика на ЕС.
Източник: Euronews