20 фев. 2025

Aleks

Четиримата кандидати за канцлер на предстоящите избори в Германия


elections in Germany

Изборите ще се проведат следващата неделя, 23 февруари

Тази неделя в Германия се провеждат федерални избори, които ще определят новата конфигурация на Бундестага, германския парламент и следващия канцлер. Това са решаващи избори, тъй като спечелилата партия ще трябва да се справи с икономическия спад, който страната преживява през последните години, както и с възхода на крайната десница и бурната международна панорама.

За разлика от други страни, Германия има традиция да формира правителства чрез коалиции, което е добре за нейната избирателна система. От основаването на Федерална република Германия четири правителства са съставени от „големи коалиции“ между християндемократи и социалдемократи, партиите на мнозинството. Така формирането на евентуална бъдеща изпълнителна власт отново ще зависи от следизборните преговори, в които, ще присъства Християндемократическият съюз, който остава фаворит в социологическите проучвания.

Кои са основни кандидати за канцлерския пост?

Фридрих Мерц (ХДС/ХСС)

69-годишният Фридрих Мерц е кандидатът на Християндемократическия съюз-Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) и фаворит за следващия германски канцлер. Юрист по професия, Мерц е ветеран в германската политика и бе избран за лидер на ХДС през 2022 г. Наскоро той беше в центъра на полемиката, тъй като прие гласовете на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) за прокарване на предложение за търсещите убежище, което му спечели остри критики, включително от исторически фигури от неговата партия, като Ангела Меркел. Изправен пред противоречията, той отстъпи и в началото на февруари увери, че няма да сключи пакт „при никакви обстоятелства“ с AfD, като по този начин поддържа санитарния кордон.

Неговият консервативен дискурс се основава на твърда политика срещу имиграцията, намаляване на данъците и социалните разходи, и ангажимент за икономическа дерегулация.

Олаф Шолц (Социалдемократическа партия)

66-годишният Олаф Шолц е настоящият германски канцлер и лидер на Социалдемократическата партия (SPD). Неговият имидж беше силно накърнен от постоянните сблъсъци в коалиционното му правителство, което го накара да свика предсрочни избори. Според социологическите проучвания той е на трето място след AfD. Шолц е известен със своята “предпазлива” позиция по отношение на войната в Украйна. Основните му предложения включват увеличаване на пенсиите и заплатите, регулиране на цените на наемите и отхвърляне на намесата на членове на администрацията на Тръмп във вътрешните работи на страната. По въпросите на имиграцията той защитава „европейското право“.

Алис Вайдел (AfD)

46-годишната Алис Вайдел е кандидатката на Алтернатива за Германия (AfD). Тя е първата жена, която ръководи партията в нейната 12-годишна история. В навечерието на тези избори тя беше подкрепена и от Илон Мъск. Икономист по професия, Вайдел фокусира речта си върху експулсирането на имигрантите. Тя обеща да „събори всички вятърни турбини“ и да подкрепи ядрената енергия, като увери, че правителството й ще активира отново действащите атомни електроцентрали и ще удължи полезния живот на електроцентралите, работещи с въглища. AfD е втората най-голяма избирателна група според социологически проучвания.

Робърт Хабек (Зелените)

55-годишният Роберт Хабек е кандидатът на Зелените и една от най-видните фигури на екологичната партия в Германия. Философ и писател по образование, той започва политическата си кариера в Шлезвиг-Холщайн, където е регионален председател на партията, преди да направи скок към националната политика. Като настоящ вицеканцлер, министър на икономиката и опазването на климата, той беше ключов играч в енергийния преход на страната, залагайки на намаляване на зависимостта от руския газ и насърчаване на възобновяемите енергийни източници. Той се застъпва за амбициозна политика в областта на климата и по-големи инвестиции в зелена инфраструктура, въпреки че трябваше да направи отстъпки по енергийните въпроси поради кризата. Той е за устойчива икономика и укрепване на европейското сътрудничество по въпросите на околната среда и сигурността.

 

Източник: LA RAZON

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *