12 мар. 2025

Aleks

ЕС отговаря на митата на САЩ върху стоманата и алуминия


Donald Trump in the White House

Мерките ще се прилагат за американски стоки на стойност до 26 милиарда евро, съответстващи на икономическия обхват на американските мита.

В сряда Европейският съюз (ЕС) предприе “бързи и пропорционални” контрамерки срещу вноса от Съединените щати в отговор на “неоправданите” нови мита на страната върху европейската стомана и алуминий.

„Комисията съжалява за решението на САЩ да наложи такива тарифи, считайки ги за неоправдани, разрушителни за трансатлантическата търговия и вредни за бизнеса и потребителите, тъй като често водят до по-високи цени“, се казва в изявление на Европейската комисия.

Изпълнителният орган на ЕС обясни, че неговият отговор на митата от 25% на САЩ върху вноса на тези метали от цял свят е бил „внимателно калибриран“ и се основава на двуфазен подход.

Първо, Комисията ще позволи спирането на текущите контрамерки срещу САЩ от 2018 г. и 2020 г. да изтече на 1 април. Тези контрамерки са насочени към редица американски продукти в отговор на икономическите щети, причинени на износа на стомана и алуминий от ЕС на стойност 8 милиарда евро.

Второ, в отговор на новите тарифи на САЩ, засягащи повече от 18 милиарда евро износ на ЕС, Комисията предлага пакет от нови контрамерки за износа на САЩ, които се планира да влязат в сила в средата на април, след консултации с държавите-членки и заинтересованите страни.

Като цяло контрамерките на ЕС биха могли да се прилагат за износа на стоки от САЩ на стойност до 26 милиарда евро, съответстващи на икономическия обхват на тарифите на САЩ, обясниха от ЕК, добавяйки, че те представляват стойност от 28 милиарда евро. ЕС остава готов да работи с администрацията на САЩ за намиране на решение, чрез преговори и отбеляза, че обявените мерки “могат да бъдат отменени по всяко време, ако бъде намерено такова решение”.

“Търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати са най-големите в света. Те донесоха просперитет и сигурност на милиони хора, а търговията създаде милиони работни места от двете страни на Атлантика”, припомни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която “дълбоко” съжали за мярката на САЩ.

Тя заяви, че тарифите „са данъци, те са лоши за бизнеса и още по-лоши за потребителите“ и подчерта, че „прекъсват веригите за доставки и внасят несигурност в икономиката“. “Работните места са заложени на карта. Цените в Европа и в Съединените щати ще растът”, предупреди тя. По този начин тя подчерта, че ЕС „трябва да действа за защита на потребителите и бизнеса“ и че контрамерките, които реши днес, са „силни, но пропорционални“.

Фон дер Лайен посочи, че европейските контрамерки ще бъдат въведени на два етапа. Ще започнат на 1 април и ще влязат изцяло в сила на 13 април, въпреки че междувременно ще останат „отворени за преговори“. „Ние твърдо вярваме, че в свят, измъчван от геополитическа и икономическа несигурност, не е в наш общ интерес да натоварваме икономиките си с мита. Ние сме готови да се включим в съдържателен диалог“, каза тя, добавяйки, че е помолила европейския комисар по търговията Марош Шефчович „да възобнови разговорите си, за да проучи по-добри решения със САЩ“.

Митата, наложени от Съединените щати върху вносната стомана и алуминий, влязоха в сила в сряда във време на нарастваща несигурност на пазарите поради промените в търговската политика на администрацията на Тръмп, особено след като тя се забърка в търговски спорове с Канада. Митата от 25% върху стоманата и алуминия, внасяни в САЩ, започнаха веднага след полунощ без изключения и засягат предимно Бразилия, Мексико, Южна Корея и Виетнам за стомана и Обединените арабски емирства, Русия и Китай за алуминия.

 

Източник: LA RAZON

, ,