23 ян. 2025

Aleks

Ненадминатата прецизност на AI в диагностиката


Using artificial intelligence in diagnostics

Едно от най-големите предимства, които AI предлага, в областта на медицината е способността му да подобрява ефективността и точността на диагностиката. Използването на алгоритми за машинно обучение позволява тази технология не само да бъде по-ефективна, но и по-прецизна при диагностика във все повече специалности.

По този начин програмите за изкуствен интелект в радиологията подобряват клиничната практика на професионалистите и я правят по-безопасна. Образната диагностика в университетската болница Quirónsalud в Мадрид включва този инструмент във все повече казуси. Понастоящем има четири области, в които изкуственият интелект вече се използва ежедневно, при анализ на изображения. При спешни случаи, мамографии, ядрено-магнитен резонанс на сърцето и компютърна томография на белите дробове и мозъка.

„До неотдавна компютърната томография на гръдния кош се състоеше от около 50 изображения. Сега можем да получим до 1000 изображения с много по-висока разделителна способност и информация. Никой рентгенолог не може да анализира толкова много изображения. Те съдържат информация, която не се вижда от човешкото око и трябва да бъде извлечена чрез компютър. Имаме нужда от AI, за да ни помогне да извлечем този тип информация, която е важна не само за диагнозата, но и за прогнозата, в полза на прецизната медицина.

Има различни програми за изкуствен интелект, за различни патологии и всяка от тези програми е обучена чрез анализиране на хиляди изображения, за да се получи по-изчерпателна и прецизна диагноза. Мартинес де Вега дава пример за използването на AI в мамографския анализ: „Програмата AI анализира мамограми и ултразвук, открива подозрителни лезии и предлага индекс на риска от рак. Тези анализи се извършват автоматично. Те не пречат на рентгенолога да продължи да анализира теста, но позволяват на най-опитните да се посветят само на оценката на най-сложните тестове.“ Тези инструменти предлагат незабавна диагностика която „винаги трябва да бъде ратифицирана от специалист“, подчертава Мартинес де Вега.

Медицината на 21-ви век трябва да използва този инструмент. Според Вега изкуствения интелект открива тумори в много случаи с точност, много подобна на тази на експерт рентгенолог.

В случаите с рак на дебелото черво, използването му в областта на храносмилателната ендоскопия трансформира медицинската практика, особено при откриването на полипи в дебелото черво и други лезии в храносмилателния тракт. „В ендоскопията се използва чрез прилагане на алгоритми, от голямо количество данни. Целта му в ендоскопията е да помогне на лекарите да разчитат изображения, да подобрят работния процес и да намалят медицинските грешки,“ обяснява д-р Хуан Аренас.

По-конкретно, както обяснява д-р Аренас, „AI има способността да открива патологии като полипи на дебелото черво. Тази компютърно-подпомогната диагностика класифицира типа полип, който вижда в колоноскопията.”

Предимството му е, че „никога не се уморява и че може да ни помогне да изследваме дадена област по-подробно. Освен това, класифицирайки вида на патологията, ще ни предпази от ненужни биопсии“, подчертава специалистът. Процентите на прецизност и успех на изкуствения интелект в храносмилателната ендоскопия се определят от капацитета за откриване на патология с и без AI. „В случай на полипи на дебелото черво се наблюдава, че използването на AI увеличава откриването на полипи с 10%, в сравнение със случаите в които не се използва, което може да предотврати развитието на рак на дебелото черво“, подчертава д-р Аренас. Той припомня, че „ AI беше внедрен навремето, за да направи неопитните лекари по-добри ендоскописти, но също така помага на опитните лекари да станат по-добри‘‘. Използването му позволява откриването на полипи с 10% по-голяма точност.

 

Източник:LA RAZON

, ,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *