24 фев. 2025

Aleks

Нов вирус със зоонозен потенциал предизвиква тревога в Китай


Covid 19

Въпреки че вирусът, наречен HKU5-CoV-2, показва потенциал за предаване между животни, той все още не е открит при хора.

Изследователи в Китай разкриха коронавирус от прилепен произход, който може да улесни зоонозното предаване, като се има предвид, че се свързва със същия човешки рецептор като SARS-CoV-2, етиологичният агент на Covid-19.

Изследването е разработено в лабораторията в Гуанджоу, в партньорство с водещи учени от Академията на науките в Гуанджоу, университета и Института по вирусология в Ухан. Въпреки че така нареченият HKU5-CoV-2 показва потенциал за предаване между животни, той все още не е открит при хора, което ограничава непосредствения риск. Научната общност обаче подчертава необходимостта да бъдем нащрек, за да предотвратим бъдещи пандемии.

Института по вирусология в Ухан, е обект на противоречия около теориите за произхода на Covid-19, включително хипотезата за възможно изтичане на данни от лаборатория. Въпреки липсата на консенсус в научната общност по отношение на генезиса на вируса, някои проучвания предполагат, че той може да произхожда от прилепи и да се предава на хората чрез междинен гостоприемник.

Най-новото научно откритие съответства на нова линия на коронавируса HKU5, първоначално идентифициран в японския прилеп бъз, от Хонг Конг. Този вирус се класифицира в подрода на мербековирусите, който включва и този, който причинява респираторния синдром в Близкия изток (MERS). Новата линия има способността да се свързва с човешкия ангиотензин-конвертиращ ензим (ACE2). Същия рецептор, който SARS-CoV-2, патогенът на Covid-19, използва, за да нахлуе в клетките.

В статия, публикувана в списанието Cell, изследователите заявяват: „Ние открихме и изолирахме отделна линия (линия 2) на HKU5-CoV, която може да използва не само ACE2 на прилепи, но и човешки ACE2 и няколко ортологични гена на ACE2 на бозайници.“ Учените отбелязват, че вирусът, когато е изолиран от проби от прилепи, демонстрира способността да заразява човешки клетки или изкуствено култивирани тъкани.

Мербековирусите, произхождащи от прилепи, са с висок риск от предаване на хора, чрез директен контакт или чрез междинни гостоприемници, предупреждават експерти. HKU5-CoV-2 не само се свързва с ACE2 рецепторите при хората, но и при различни видове, които биха могли да действат като носители и да улеснят предаването му. Групата на мербековирусите включва четири различни вида: коронавирусът, отговорен за MERS, два варианта, открити при прилепите и един при таралежите. Миналата година Световната здравна организация включи тези вируси в списъка си с нововъзникващи патогени за готовност от пандемия. Наскоро списанието Cell публикува проучване на екип от Университета на Вашингтон в Сиатъл и Университета на Ухан, което заключава, че въпреки че щамът HKU5 може да се свързва с ACE2 рецепторите при прилепи и други бозайници, не се наблюдава предаване на хора.

Според учените HKU5-CoV-2 е демонстрирал по-добра адаптация към човешкия ACE2 рецептор в сравнение с вируса линия 1. Това предполага, че може да има по-широк кръг гостоприемници и по-голям потенциал за междувидова инфекция. Изследователите подчертават важността на непрекъснатото наблюдение на вируса, въпреки че неговата ефикасност е „значително по-ниска“ от тази на SARS-CoV-2. Според тях рискът от появата на HKU5 в човешките популации не трябва да се преувеличава.

 

Източник: LA RAZON

, ,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *