Ново изследване установява наличие на пластмаса в човешки тестиси, като има възможност това да е свързано с понижения брой сперматозоиди – феномен, който се наблюдава в глобален мащаб.
Изследователи тестват 23 човешки тестиса и 47 кучешки. Микропластмаса се открива във всички проби.
Човешките тестиси са пазени за период от 7 години, преди да бъдат изследвани, така че при тях не може да се установи броят сперматозоиди, но при кучешките се установява притеснителна тенденция: колкото повече микропластмаса се открие, толкова по-малко сперматозоиди има.
От десетилетия е известно, че броят сперматозоиди намалява в глобален мащаб, като за „виновник“ често се посочват пестицидите, някои от които са силно токсични и вече забранени, но все пак устойчиви с околната среда. Микропластмасата обаче отскоро се установява в почти всички човешки тъкани, включително кръв, плацента и кърма. Все още не напълно ясно какво влияние има това върху здравето, но в лабораторни условия, микропластмасата причинява увеждане на човешките клетки.
Замърсяване с пластмасата има във всяко кътче от планетата, а се знае, че микрочастичките навлизат в човешкия организъм чрез храната, водата и дори при вдишване.
Частичките могат да предизвикат възпаление в тъканите, където остават, а скорошно проучване установи връзка между повишения риск от сърдечен удар и инсулт при хора, в чиито кръвоносни съдове има микропластмаса.
„В началото се съмнявах, че микропластмасата ще навлезе в човешката репродуктивна система.“ казва професор Шаожунг Ю, от университета на Ню Мексико и автор на изследването.
„ Когато за първо път прегледах н резултатите за кучетата бях изненада. Още по-изненадан бях като получих резултатите за хора.“
Анализираните тестиси са взети постмортем през 2016 г., а възрастта на притежателите им е между 16 и 88 г.
„Влиянието върху по-младото поколение е по-притеснително.“ смята Ю, защото сега в средата има много повече микропластмаса.
Кучешките проби са придобити от ветеринарни клиники след процедури по кастрация.
Методът на изследването включва разтваряне на пробите, за да остане само пластмасата.
В човешките тестиси се открива концентрация на пластмаса почти три пъти по-висока от тази в кучешките: 330 микрограма на грам тъкан, в сравнение със 123 микрограма при кучетата. Най-често срещаната пластмаса е тази от найлонови торбички и бутилки, следвана от PVC.
„PVC може да освободи химикали, които да повлияят върху сперматогенезата и съдържа химикали, които предизвикват нарушения в ендокринните функции.“ казва Ю.
Подобно, но по-малко проучване в Китай от 2023 г, също установява наличие на микропластмаса в човешки тестиси, а при опити с мишки е установено, че микропластмасата намалява броя на сперматозоидите и предизвиква хормонални нарушения.
Източник: The Guardian