Армения вече е обсъждала идеята за присъединяване към блока като част от общата си ориентация към Запада, а в четвъртък правителството официално одобри проектозакон, с който започва процеса на присъединяване към Европейския съюз, съобщават местни медии.
Законопроектът сега ще бъде представен в парламента на страната. Министър-председателят на Армения Никол Пашинян предупреди в четвъртък, че обществото не трябва да очаква бързо присъединяване към ЕС, подчертавайки, че процесът първо ще изисква одобрение чрез референдум.
Ден преди кабинетът да подкрепи законопроекта, външният министър на Армения Арарат Мирзоян обяви, че страната може да подпише ново партньорство с Брюксел през следващите месеци, което може да включва либерализиране на визовия режим.
През последните години бившата съветска република задълбочи връзките си със Запада и се дистанцира от Москва.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред държавната информационна агенция ТАСС, че „това (намерението за членство в ЕС) е със сигурност суверенното право на страната.“
Въпреки това Песков подчерта, че Армения не може да се присъедини към ЕС, докато остава член на Евразийския икономически съюз– икономически блок от пет постсъветски държави в Евразия.
„Ние сме уверени, че членството на Армения в ЕАИС им носи големи ползи,“ заключи Песков.
Присъединяването към 27-членния ЕС може да бъде труден и продължителен процес, който досега са завършили само три други бивши членки на Съветския съюз — Естония, Латвия и Литва.
Пътят на Армения към членство в ЕС може да не бъде лесен. Страната, която няма излаз на море, не споделя граница с ЕС и остава силно икономически зависима от Москва. Освен това на нейна територия се намира руска военна база.
Източник: Euronews