Влиянието на новата вълна от мита, наложена от президента на САЩ Доналд Тръмп, отекна по световните пазари в понеделник, докато търговските партньори на Америка се чудят дали изобщо има възможност за договаряне на по-добри условия.
Няколко страни обявиха, че ще изпратят търговски делегации във Вашингтон, за да опитат да разрешат кризата чрез преговори — криза, която внесе несигурност в глобалната икономика, удари пазарите и остави съюзниците на САЩ да се питат каква стойност има партньорството им с най-голямата икономика в света.
Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек заяви при пристигането си на среща на търговските министри от ЕС в Люксембург, че митата са “пълна глупост”, а индивидуалните опити на страни да получат изключения са се проваляли в миналото.
„Важно е ЕС да остане единен,“ каза той. „Това означава да бъдем ясни, че сме в силна позиция – Америка е в слаба позиция.“
Китай, който в петък наложи ответни мита от 34% върху американски стоки, обвини САЩ, че не спазват правилата на международната търговия.
„Поставянето на ‘Америка на първо място’ над международните правила е типичен акт на едностранност, протекционизъм и икономически тормоз,“ заяви говорителят на външното министерство Лин Дзян.
Въпреки че пазарите в Хонконг и Шанхай се сринаха, официалният вестник на комунистическата партия „Женмин Жибао“ написа:
„Небето няма да падне. Знаем какво правим и разполагаме с нужните инструменти, за да отговорим.“
Министерството на търговията на Китай съобщи, че през уикенда е провело срещи с представители на 20 американски компании, включително Tesla и GE Healthcare, призовавайки ги да предприемат конкретни действия по въпроса с митата.
Министерството на търговията на Южна Корея заяви, че главният преговарящ Инкьо Чеонг ще посети Вашингтон тази седмица, за да изрази загрижеността на Сеул относно митата от 25% върху корейски стоки и да обсъди възможности за ограничаване на щетите върху корейския автомобилен и стоманен сектор.
Пакистан също ще изпрати делегация до Вашингтон този месец, за да преговаря по 29% мита върху пакистанския износ, потвърдиха официални лица. Премиерът е възложил на финансовия министър Мохамед Аурангзеб да изготви анализ на въздействието върху нестабилната икономика на страната.
САЩ внасят около 5 милиарда долара пакистански текстил и други продукти годишно, като Пакистан силно разчита на заеми от МВФ и международни кредитори.
Министърът на търговията на Малайзия Зафрул Абдул Азиз обяви, че страната му ще се опита да изгради единна позиция на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (ASEAN) по отношение на митата на Тръмп.
Индонезия, една от най-големите икономики в региона, съобщи, че ще увеличи вноса на пшеница, памук, нефт и газ от САЩ, за да намали търговския излишък, който през 2024 г. е достигнал 18 милиарда долара.
Министърът по координация на икономическите въпроси заяви, че Индонезия няма да отвърне с ответни мита на новите 32% върху индонезийския износ, а ще използва дипломация за намиране на взаимноизгодно решение.
Източник: AP News