При рекордни глобални средни температури, емисиите въглероден диоксид, основният парников газ, който задържа енергията в атмосферата, се увеличават.
През 2024 г. цивилизацията отделя с 300 милиона метрични тона повече въглероден диоксид чрез горене на фосилни горива, в сравнение с миналата година.
Това са общо около 37.4 гигатона или 37.4 милиарда метрични тона, увеличение от 0.8 процента.
Според няколко доклада на ООН, светът трябва да намали емисиите с 42 % до 2030 г. за да има шанс да ограничи глобалното затопляне до международно договорените 1.5 градуса.
Замърсяването от тази година е ниско в сравнение е миналогодишното увлечение от 1.4 % в спрямо 2022 г.
Според изследователи, независимо от нуждата за намаляване на емисиите, засега няма знаци, че светът е достигнал до максималните емисии и вероятно ще сме свидетели на още увеличение.
През 2023 г. Земята вече е с 1.3 градуса по-топла, а през 2024 г. вероятно ще надмине този праг.
„Видно е, че не правим достатъчно в глобален план, за да намалим емисиите. Това е.“ казва Майк О‘Съливан, изследовател на климата.
Според него, трябва да се мисли извън настоящата рамка как да се постигне промяна, за да се прекъсне връзката между интересите и фосилните горива.
Най-много емисии отделят Китай, САЩ, Индия и Европа, като нарастването на е най-голямо в развиващия се свят и Китай.
Китай отделя най-много емисии годишно, около 32 % и се очакваше, че досега страната ще е достигнала до максимума си и емисиите ще започнат да падат.
Вместо това, те нарастват с 0.2 % от 2023 г. В Индия нарастват с 4. 6 %, но страната е отговорна за 8 % от световните емисии.
В САЩ, емисиите намаляват с 0.6 %, а страната отговаря за 13 % от глобалните емисии въглероден диоксид.
Европа отделя 7 % от емисиите, а те падат с 3. 8 % от миналата година.
В общо 22 държави емисиите са намалели между 2014 г. и 2023 г., сред които Япония, Германия, Великобритания и Украйна.
Глобалните емисии въглерод са се удвоили за последните 50 години и са с 50 % повече отколкото в началото на века. За последното десетилетие са нараснали с общо 6 %.
Когато Слънцето нагрее повърхността на планетата, част от неговата радиация се абсорбира, но друга част, известна като дълговълнова радиация или топлина, се отделя към космоса. Концентрацията на въглеродния диоксид и няколко други парникови газове в атмосферата определя каква част от дълговълновата радиация ще се задържи в атмосферата и ще повиши повърхностната температура. Тези концентрации нарастват поради нарастването на емисиите.
Източник: Euronews