Президентът на САЩ Доналд Тръмп удвои митата върху вноса на стомана и алуминий до 50% в сряда, хвърляйки сянка върху срещата на министрите от ОИСР. От завръщането си на президентския пост през януари Тръмп наложи мита, които обтегнаха отношенията с търговските му партньори и предизвикаха вълна от преговори.
Стоманата и алуминият бяха първите засегнати сектори, като на 12 март влезе в сила 25% допълнителна такса в опит да се насърчат инвестициите в страната. Специфичните за сектора такси, които се прилагат и за автомобилната промишленост и скоро ще бъдат разширени за фармацевтичните продукти и полупроводниците, са единствените, които не са спрени от съдебното решение, което блокира повечето от тарифите.
В указ, публикуван във вторник и влязъл в сила в 00:01 ч. местно време (04:01 ч. GMT), Тръмп обоснова увеличението от 25% на 50%. „Въпреки че тарифите, наложени преди това върху стоманата и алуминия, допринесоха за значителна ценова подкрепа на американския пазар, те все още не позволяват на тези индустрии да се развият и да поддържат необходимата степен на използване на капацитета“ за тяхната дългосрочна жизнеспособност, се казва в указа.
Увеличението „ще осигури по-голяма подкрепа на тези индустрии и ще намали или елиминира заплахата за националната сигурност, породена от вноса на стоманени и алуминиеви продукти и техните производни“, се казва в изявлението.
През 2024 г. Съединените щати са внесли около половината от стоманата и алуминия, използвани в страната. Канада е най-големият доставчик на стомана, следвана от Бразилия и Мексико, с продукти, предназначени за други индустрии като автомобилостроенето и строителството. Аржентина е шестият по големина доставчик на алуминий. Това увеличение на тарифите влиза в сила точно когато търговският представител на Белия дом (USTR), Джеймисън Гриър, трябва да се срещне с европейския търговски комисар, Марош Шефчович като част от среща на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която приключва в сряда.
Тръмп обвинява Европейския съюз, че не преговаря добросъвестно и го заплаши с 50% митническа надбавка. На 2 април, който Тръмп нарича „Ден на освобождението“, републиканецът наложи 10% мита на почти всички търговски партньори на САЩ и по-високи ставки на десетки икономики, включително ЕС и Китай. Целта му беше да ги натисне да коригират практики, които Вашингтон счита за несправедливи. По-високите ставки бяха спрени за 90 дни, но паузата ще изтече на 9 юли.
Във вторник говорителка на Белия дом потвърди, че са изпратили писмо до търговските партньори, „за да им напомнят, че крайният срок наближава“. „Възможно най-скоро“ Европа заявява, че възнамерява да отговори на увеличението на тарифите. Среща на търговските представители от Г-7 (Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените щати) също е насрочена за сряда, преди срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на блока от 15 до 17 юни в Канада.
„Трябва да постигнем договорени решения възможно най-скоро, защото времето изтича“, заяви във вторник германският министър на икономиката Катерина Райхе.
ОИСР, група от 38 предимно развити страни, намали прогнозата си за глобален растеж поради митата на Тръмп: +2,9% вместо прогнозираните 3,1% през март. Несигурността може да продължи да тежи на световната икономика, тъй като президентът на САЩ миналата седмица обвини Китай, че не спазва условията на споразумението за деескалация, подписано в Женева през май, и заплаши да разпали търговската война.
Източник: La Razón