Ново проучване показва, че повече от половината от хората смятат, че увреждането на природата или „екоцид“ трябва да се счита за престъпление.
Проучването е с 22 хиляди души между 18 и 75 г. и обхваща 22 страни.
72 % от участниците са съгласни, че правителства, лидери и бизнес организации, които одобряват или допускат действия, причиняващи сериозни щети на природата и климата трябва да бъдат преследвани от закона. 59 % казват, че са много притеснени за състоянието на околната среда днес. 69 % вярват, че планетата е близо до климатични точки на обръщане, а 52 % са изложени на климатични рискове, тоест те засягат ежедневието им.
Проучването е проведено след някои законодателни решения. Например, в Белгия се приета регулация, според която екоцидът е федерално престъпление. Във Франция и Чили има подобни закони, а предложения се разглеждат в Шотландия, Нидерландия, Бразилия, Мексико и Перу. Страните от ЕС имат 2 години да въведат новата регулация за престъпления срещу околната среда.
Отношението на хората варира в различните страни, както и между половете.
Например, жените изпитват повече притеснения за околната среда от мъжете. 62 % от жените са изключително притеснени в сравнение с 56 % от мъжете.
74 % от жените и 68 % от мъжете смятат, че трябва да се предприемат действия в следващото десетилетие.
Хората в сега развиващите се страни, като Индия, Китай Индонезия, Кения и Турция се чувстват по-изложени на климатичните промени, в сравнение с тези в Европа и САЩ.
Не е изненадващо, че тези, които считат, че са директно изложени на рисковете, свързани с климатичните промени и околната среда изразяват и по-голямо притеснение.
Проучването идентифицира пет групи хора, по тяхното отношение към климатичните промени.
Планетарните стюарди.
Те имат най-силно усещане за отговорност към околната среда и смятат, че е нужно да се направят системни промени, както политически, така и икономически, за да се адресират промените в природата. 97 % от тях смятат, че са нужни мерки веднага.
Загрижените оптимисти.
Тези хора също изразяват притеснения за околната среда, но са оптимисти за бъдещето. Те подкрепят мерки за справяне с щетите от климатичните промени и са уверени, че такива мерки ще са полезни за тях.
Постепенно развиващите се.
Това е групата на прагматичните и умерени в подходите си към темата. Те признават нуждата от навременни действия, но предпочитат балансирани решения и постепенни реформи в съществуващите системи.
Климатичните скептици.
Те отричат притесненията за околната среда и са против политиките за адресиране на климатичните промени. Предпочитат ограничена намеса на правителствата и не смятат, че има нужда от мерки веднага, нито че планетата е близо до климатични точки на обръщане вследствие на климатичните промени от човешката дейност.
Незаинтересованите.
Тази група няма интерес към проблемите на околната среда и не изпитва притеснения, нито подкрепя някакви значими мерки или промени в политиката и икономиката в тази насока.
Първите три групи представляват мнозинството – 61 % от участниците.
Според организациите Earth4All и Global Commons Alliance, които осъществяват проучването, това бележи социална точка на обръщане, при което за първи път повечето хора се вълнуват от опазването на планетата.
В контекста на тези резултати, според експерти вече се вижда и промяна в законодателството относно престъпленията срещу околната среда в отделните страни и на международно ниво.
Източник: Euronews