Този четвъртък италианската столица е домакин на четвъртата конференция за възстановяване на Украйна
Осигуряването на чуждестранна подкрепа остава приоритет за украинския лидер Володимир Зеленски, който пристигна в Рим в сряда за серия от срещи с висши европейски лидери. Зеленски се срещна с папа Лъв XIV и с пратеника на Доналд Тръмп, Кийт Келог, преди дългоочакваната среща на така наречената „коалиция на желаещите“ в четвъртък и конференцията, посветена на възстановяването на Украйна.
,,Искаме тази война да приключи и разчитаме на Ватикана и Негово Светейшество да ни помогнат да намерим място за среща на високо ниво, за да сложим край на тази война“, каза Зеленски, благодарейки на папата за домакинството. Той също така изрази надежда, че Ватикана ще помогне за репатрирането на хиляди украински деца, отвлечени от Русия. Папата изрази съболезнованията си за жертвите на конфликта и потвърди готовността на Ватикана да приеме представители от Украйна и Русия за евентуални преговори.
Със засилването на руските атаки с дронове, въпросите на противовъздушната отбрана ще бъдат централни за Рим, обяви украинският лидер преди посещението си. По-специално, Украйна ще търси повече инвестиции за разширяване на производството на дронове-прехващачи, които страната използва за сваляне на вражески дронове на фона на недостига на системи за противовъздушна отбрана. Украинското ръководство ще обсъди и възможността за получаване на повече системи за противовъздушна отбрана Patriot и техните боеприпаси, които от съществено значение за прихващане на руските балистични ракети. Именно в областта на противовъздушната отбрана Украйна остава най-зависима от подкрепата на САЩ, въпреки че повечето произведени в САЩ системи са доставени от европейските ѝ партньори, като Германия.
Миналата седмица САЩ неочаквано спряха доставката на ключови ракети за тези системи, но президентът Тръмп обеща да я възобнови, след като разговаря със Зеленски и изрази недоволството си от отказа на Владимир Путин да търси мир и продължаващите бомбардировки срещу Украйна.
Реториката на Тръмп към Украйна напоследък приема по-благоприятен тон, въпреки че Володимир Дубовик, професор по международни отношения в Одеския университет, смята, че е преждевременно да се говори за съществена промяна. „Тръмп все още смята Украйна за неподходяща за интересите на САЩ“, каза той пред „Европейска правда“. В най-добрия случай Украйна би могла да купи оръжия от САЩ и нейното ръководство е изразило готовност да го направи. Все още обаче не е ясно дали Вашингтон ще се съгласи. Според съобщенията, САЩ оказват натиск върху Германия да достави още една ракетна система „Пейтриът“ на Украйна, вместо да използва собствените си запаси. 10-те ракети, които Тръмп обеща да изпрати скоро, представляват само малка част от това, от което Украйна се нуждае, за да се защити от руски атаки.
Украйна се стреми да демонстрира на САЩ, че може да бъде ценен партньор. Като част от тези усилия, посланикът във Вашингтон, Оксана Маркарова ще се оттегли, потвърди външният министър Андри Сибига. Някои близки до Тръмп смятат Маркарова за твърде тясно свързана с Демократическата партия.
Търсене на финансиране и технологична подкрепа
Украйна ще обсъди с европейските си партньори в Рим и съвместно производство на оръжия и европейски инвестиции в производството на дронове с голям обсег и техните модификации, използвани за атакуване на руска територия. Тези атаки срещу военни летища, отбранително производство и петролна инфраструктура редовно успяват да проникнат през руската противовъздушна отбрана и са част от стратегията на Украйна да направи продължаването на войната твърде скъпо за Русия.
Украйна се нуждае от повече финансиране за производството на тези дронове и технологична подкрепа за разработване на ракети, включително балистични ракети, които вече са тествани, според Киев. Украинските военни експерти също така посочват, че европейските системи SAMP-T, както и други системи, които в момента се разработват, биха могли потенциално да заменят произведените в САЩ системи Patriot. За разлика от САЩ обаче, европейските производители не успяха да увеличат производството на такива системи и техните боеприпаси.
Източник: La Razón
мир, Противовъздушна отбрана, Украйна