19 сеп. 2024

Aleks

Как да се предпазим от измами и атаки в интернет


cartoon image of a hacker with a laptop and possible online scams

С постоянното развитие на технологиите кибератаките са все по- често срещани. И все по- рядко се среща човек, които да не е ставал жертва на такъв вид престъпление, под някаква форма. Дали ще ви хакнат профила в социалните медии, пощата или ще откраднат данните от кредитната ви карта, този вид злоупотреби са част от ежедневието ни и трябва да се научим как да ги разпознаваме. Кои са най-честите измами в онлайн пространството и как можем да се предпазим от тях?

Изчезнал фишинг

Едни от най-честите атаки, които виждаме, са това, което наричаме „фишинг“ атаки. Това е, когато нападател се свърже с вас, представяйки се за някой, когото познавате, или за организация, на която имате доверие. И се опитва да ви накара да му дадете лична информация или да ви накара да отворите злонамерен уебсайт или файл.

Повечето опити за фишинг са имейли, но могат да дойдат и чрез текстови съобщения, директни съобщения в социалните медии или дори телефонни обаждания. Съобщението или обаждането ще изглежда като идващо от човек или организация, на които имате доверие. Може да е вашата банка или услуги които използвате, като мобилен оператор.

Някои измамници дори се опитват да се представят за член на семейството или колега от работа.

Съобщения, които изискват незабавно действие

Съобщенията обикновено носят усещане за неотложност. Нещо ще бъде отменено, ще трябва да платите някаква неустойка или ще пропуснете нешо голямо и и трябва да действате веднага. При тези съобщения, целта е да нямате достатъчно време, за да обмислите ситуацията и достоверността на съобщението.

Връзка или прикачен файл

Съобщението ще включва нещо, върху което трябва да кликнете. Това обикновено са връзка към уебсайт или най-често прикачени файлове. Уебсайтът вероятно ще бъде фалшива версия на легитимен уебсайт, предназначен да ви подведе да въведете вашето потребителско име и парола или друга лична информация. Така недоброжелателите ще могат да откраднат тази информация, за да я използват. Всеки прикачен файл почти със сигурност е злонамерен софтуер.

Какво можете да направите срещу фишинга?

Създайте си стратегии за предотвратяване на измама в интернет и не забравяйте да ги следвате. Разгледайте внимателно всички съобщения, които получавате и, които изискват спешни действия. Обърнете специално внимание на имейл адреса на подателя. Ако съобщението твърди, че е от вашата банка, но адресът на подателя не е името на домейна на вашата банка, това трябва да е силно предупреждение.

Никога не отваряйте връзки или прикачени файлове, които не сте очаквали. Дори ако изглежда, че идват от някой, на когото имате доверие. Ако получите връзка, която изглежда като от вашата банка или друга доверена организация, отворете нов раздел в уеб браузъра си и отидете директно на техния уебсайт. Връзка от фишинг имейл ще ви отведе до сайт, който изглежда много истински, но е предназначен да ви подмами да въведете личната си информация.

Ако получите прикачен файл, който не сте очаквали, не го отваряйте. Вместо това се свържете с подателя, за предпочитане чрез различен метод като текстово съобщение или телефонно обаждане, и потвърдете, че прикаченият файл е истински, преди да го отворите.

Вируси

Злонамереният софтуер понякога се нарича “вирус”. Той може да бъде проектиран да прави много различни неща. Включително кражба на вашите лични данни, кражба на самоличност, използване на вашето устройство за тихо атакуване на други машини или използване на ресурсите на вашия компютър за копаене на криптовалута. Големите онлайн злоупотреби, обикновено стават, след заразяване на вашето устройство с вирус. Най-честите начини са чрез отваряне на прикачен файл или изтегляне и отваряне на файл от опасен уебсайт. Можете също така да се заразите със зловреден софтуер, като отворите файл или инсталирате приложение, което изглежда полезно.

Този вид атака се нарича “троянски кон”. Една версия на това, която атакуващите използват, е да прикрият злонамерения софтуер като актуализация на браузъра.

Рансъмуер

Това е особен вид зловреден софтуер, който криптира вашите файлове, след което нападателите ви искат откуп, за да ги отключат. Все по-често рансъмуерът се опитва да открадне вашите данни и ако това се случи, може да ви заплашват, да публикуват вашите файлове публично, ако не им платите откуп. Експертите съветват в никакъв случай да не плащате, ако ви изнудват за пари.

За да сте сигурни, че няма да станете жертва на измама не отваряйте прикачени файлове или връзки, които не сте очаквали. Бъдете много внимателни относно това какви приложения избирате да инсталирате и инсталирайте само приложения от реномирани доставчици. Уверете се, че вашата операционна система и приложения са актуализирани.

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *