САЩ и Япония подкрепят резолюция на Съвета за сигурност на ООН, срещу използването и разработката на ядрени оръжия в космоса. Това обяви посланика на САЩ в ООН, Линда Томас-Грийнфийлд.
Според нея „всяко позициониране на ядрени оръжия в орбита около Земята ще бъде безпрецедентно, опасно и неприемливо.“
Според Договора за отрития космос, създаден през 1956 г. и ратифициран от 114 държави, включително САЩ и Русия, се забранява използването и разполагането на „ядрени оръжия или други оръжия за масово унищожаване“ в орбита или разполагане на „оръжия в открития космос по други начини.“
Японският външен министър напомни, че дори в разгара на Студената война, противниците са се съгласили, че в орбита не трябва да има такива оръжия.
Томас-Грийнфийлд призова всички страни по договора да положат усилие да забранят ядрените оръжия и другите оръжия за масово унищожаване и да допринесат повече страни да се включат в договора.
Руският президент Путин каза, че Русия няма намерение да разполага ядрени оръжия в космоса.
Руският заместник посланик в ООН, Дмитри Полянски каза, че впечатлението на Москва за тази резолюция е, че тя е „поредна пропагандна каскада на Вашингтон“, „силно политизирана“ и „неотговаряща на реалността.“
Томас-Грийнфийлд обърна внимание, че САЩ има интерес да „разгледа начини, по които да се подсигури спазване“ на забраната за използване на ядрени оръжия в космоса, одобрена чрез договора.
„САЩ вече разглежда подходи, които да допринесат за това страните да не са способни да разполагат ядрени оръжия в орбита тайно и имаме намерение да се координираме с другите партньори, докато идеите ни се развиват.“
Томас-Грийнфийлд каза още, че САЩ са готови да започнат преговори по темата за контрола на оръжията с Русия и Китай веднага и без условия, а руския представител обвини Запада, че „се опитва да причини стратегическа загуба на страната ми.“
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза, че „геополитическото напрежение и недоверие увеличава риска от ядрена война до най-високата възможна точка от десетилетия насам“. Според него, наскоро филмираната история на Робърт Опенхаймер, ръководител на проекта „Манхатън“, който създава първата ядрена бомба през втората Световна война, „донася бруталната реалност на ядрения апокалипсис в живота на милиони хора по света.“
„Човечеството не може да преживее втора част на Опенхаймер.“ каза Гутериш.
Източник: AP News